Boj o miliardové zakázky ve výstavbě 5G sítí momentálně zuří v podstatě po celém světě a za své „koně“ lobují i samotné vlády. Bezprecedentní americký tlak na cizí vlády ohledně zákazu Huawei v tendrech na výstavbu 5G sítí je známou věcí a některé státy už podlehly. Jednou z posledních novinek v této oblasti je rozhodnutí švédské vlády k zákazu přístupu firem Huawei a ZTE, které se nesetkalo s příznivým ohlasem čínské strany. Na druhou stranu domovský stát jedné z hlavních konkurenčních 5G firem (Ericsson) by pravděpodobně stejně vybral podle domácích preferencí.

Huawei působí ve Skandinávii velmi úspěšně už přes 20 let a jejich hardware v síťové infrastruktuře zabírá podstatnou část trhu. A protože firma nikdy nečelila konkrétním důkazům o nebezpečnosti jejich produktů, tak se není čemu divit, že se oprávněně diví. Zástupce Huawei vyjádřil hluboké zklamání a šok na tímto rozhodnutím, k čemuž se následně přidalo i samotné ministerstvo zahraničí. Jeho mluvčí Zhao Lijian dokonce zmínil negativní dopad na švédsko-čínské obchodní vztahy a potenciální následky pro jejich firmy na čínském trhu. Ekonomické výhružky ale nejsou pro čínskou stranu ničím novým.

Opačný přístup zvolili v Jižní Koreji, kde jihokorejský diplomat během strategických ekonomických dialogů s USA jednoznačně odmítl americký nátlak. Podle jeho slov je rozhodnutí o značce a použitých technologiích jednoznačně v rukou samotných operátorů a korejská vláda nehodlá zasahovat do sféry soukromých společností. Zajímavá lekce filosofie volného trhu. Celá švédská kauza je zajímavá i vzhledem k zahrnutí ZTE v zákazu, přičemž tato firma zhruba před rokem přistoupila na drakonické restrikce a americky dohled…. Inu, časy se mění.