Benchmark DxOMark asi příliš nemusím nikomu představovat, protože se za pár let vypracoval asi na nejprestižnější hodnotitele kvalit mobilních fotoaparátů. A svůj záběr v nedávné době rozšířili i o samostatné testy selfie kamerek a audio výkonu telefonů. Ani to jim ale nestačí a tak jsme se dnes spolu s velkými změnami v hodnocení dočkali i zbrusu nové kategorie. DxOMark totiž zavítá i na pole hodnocení kvalit displejů. Tomu se sice už dlouho věnují třeba i experti z DisplayMate, ale další odborné testy a hlavně žebříčky rozhodně neuškodí.

DxOMark samozřejmě bere testování smrtelně vážně a tak vše rozdělí hned do šesti kategorií. Bude se tak přihlížet k čitelnosti, podání barev, přehrávání videa, zobrazení pohybu, dotykovým charakteristikám a artefaktování. To vše pak ještě bude soupeřit v několika pod-kategoriích, takže by displeje měly být proklepnuty opravdu detailně. Hned v první várce přibylo 9 otestovaných modelů telefonů zahrnující aktuální špičkové modely. Vítězem se prozatím stal Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G, který postupně s odstupem jednoho bodu následují OnePlus 8 Pro a sourozenec Samsung Galaxy S20 Ultra 5G. Ale testů bude samozřejmě přibývat.

Zmíněné velké změny v hodnocení fotoaparátů zahrnují hlavně přidání třetí hlavní kategorie do testů. K Fotografii a Video testům se tak přiřadí i Zoom jako samostatná jednotka. V pod-kategoriích pak přibyl Náhled, se kterým měly některé špičkové modely překvapivě problémy. Došlo tak k opětovnému testování nejlepších kusů a další budou brzy následovat. Žebříček tak sice doznal některých změn, ale na špici samotné se nic nemění, Xiaomi Mi 10 Ultra stále překonává Huawei P40 Pro. Skokanem je pak iPhone 11 Pro Max, který se podle nových kritérií konečně dostal do Top 10, konkrétně na osmou příčku. Ale není to příliš vypovídající, protože nových testů zatím proběhlo jen pár. Však se podívejte sami.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.