Dva dny zbývají do představovačky řady Huawei Mate 40 a potažmo i procesoru Kirin 9000. Ten totiž bude v těchto telefonech debutovat. Víme už, že jde o velmi výkonný procesor, což prokázal i v testech Geekbench a Antutu. Nyní se můžeme podívat na další podrobnosti o tomto čipsetu. Ty se objevily na twitterovém účtu známého tipaře Ice Universe.

V případě procesoru Kirin 9000 asi už není potřeba říkat, že je postaven na 5nm výrobní technologii. To je známá věc, kterou tipař rozšiřuje i o informace o použité GPU. Konkrétně jde o ARM Mali-G78 MP24, což znamená, že grafika využívá dvaceti čtyř jader. Ta jsou taktována na nižší frekvence, aby pohodlně udržely zátěž a tím pádem i energetickou účinnost. Nová GPU má navíc oproti předchozí generaci výkon vyšší až o 25%. Dále by měla nabídnout až 10% zlepšení energetické účinnosti a až 15% zlepšení výkonu strojového učení. A pokud bychom se zaměřili na herní výkon, tak ten by měl být vyšší až o 28%.

S použitím GPU Mali-G78 úzce souvisí i výsledné skóre, které procesor Kirin 9000 získal v testech Geekbench a testech Antutu. Mohli bychom sice říct, že výsledky jsou poměrně srovnatelné s těmi, kterých dosáhl procesor Exynos 1080 od Samsungu, ale při testování GPU je právě Kirin 9000 výrazně lepší. Jde tedy jednoznačně o vlajkový čipset, který bude dobrým konkurentem procesorům Snapdragon 875 a Exynos 1080. S těmi se počítá jako s vlajkami pro příští rok. Těžko však předjímat, zda a jak bude v rámci procesorů Kirin společnost Huawei v příštím roce schopna konkurovat. Díky americkým sankcím má totiž jen omezený počet tohoto nového 5nm čipsetu, který by snad měl vystačit na pokrytí výrobní kapacity telefonů Mate 40. Navíc by Kirin 9000 mohl být tím posledním vlajkovým čipsetem společnosti.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.