Mobilní fotografie zažívá v posledních letech opravdový boom, protože kvalita fotoaparátů v telefonech se zvyšuje opravdu skokově. Za dobrých světelných podmínek tak často máte s dobrým telefonem šanci vyrovnat i snímek z profi fotoaparátu za x desítek tisíc. V některých kategoriích samozřejmě stále zaostávají, ale to je dáno limitací jejich fyzických rozměrů. Trh ovládají senzory Sony a Samsungu, ale svou porci si hodlá urvat i čínský Omnivision. A právě ten včera představil nový high-end 64 Mpx senzor OV64A.

Omnivision OV64A se snaží opět pokročit dále v honu za co největšími pixely, přičemž tento 1/1.32″ senzor má hned 1.0µm velikost pixelu při rozlišení 64 Mpx. A podle tvůrců by nový senzor měl být až o 60 % citlivější na světlo, než starší 64 Mpx kousky s 0.8µm. To by mělo mimo jiné opět masivně pomoci focení za horších světelných podmínek. Díky technologii Quad Bayer pixel-binning budou výsledné snímky 16 Mpx s velikostí pixelů 2.0µm a čip umí dokonce s touto technologií nahrávat i videa (až do 4K rozlišení). Jinak zvládne 64MP video s 15fps, 8K video se 30fps a 4K video se 120fps včetně EIS.

Čip toho samozřejmě umí mnohem více, ale bohužel podle všeho chybí OIS (optická stabilizace). Každopádně má Omnivision s novým high-end 64 Mpx senzorem velké plány a hodlá vyzvat na souboj oba giganty na trhu. Podle odhadů analytiků totiž bude jen v roce 2021 potřeba přes 322 milionů senzorů s rozlišením 50 Mpx a více, takže jsou možnosti pro agresivní růst rozhodně otevřené.