A ještě jeden výlet do jablečného světa, protože přece jen jde s vydáním řady iPhone 12 o událost momentálně hýbající mobilním světem. Včera jsme se dočkali prvních pořádných testů nových telefonů v Antutu, které potvrdily sílu nového procesoru A14 Bionic, i když mnozí přece jen čekali více. Dnes ale můžeme vše porovnat s testy iPad Air 4.generace, který je papírově vybaven právě tím stejným procesorem. A na první pohled opravdu něco nesedí, protože jsou rozdíly zcela extrémní.

Skoro 100.000 rozdílových bodů v celkovém skóre je až šokující a při pohledu na jednotlivé testy jsou pak rozdíly ještě výraznější. Například v grafickém testu jde o plných 30 % ve prospěch iPad Air 4 a to už není zrovna málo. Celá situace pak dostane ještě zvláštnější nádech při porovnání s testy minulé generace (i když v podobě iPhone 11 Pro) kde novinka v grafické části testů opět zaostává. To už je na pováženou a bude velmi zajímavé sledovat, jak se vše Apple pokusí vysvětlit. Pro přesnost uvedeme, že jak iPhone 12, tak iPad Air 4 měly stejnou kapacitu 4 GB RAM a 256 GB vnitřní paměti.

Vysvětlení může být hned několik a jedno se přímo nabízí, protože iPad OS možná je prostě lépe optimalizován oproti klasickému iOS. Testy UI tomu ostatně napovídají. Nebo prostě větší baterie s lepším chlazením u iPadu umožňuje procesoru stabilnější výkon bez nutnosti restrikcí. Nebo prostě a jednoduše Apple u telefonů A14 Bionic podtaktoval a jde tak o výrazně nižší výkonnostní verzi. Buď jak buď je jako vždy neprůhlednost celého ekosystému a neochota tvůrců sdílet informace na škodu. Protože je to jen voda na mlýn spekulacím a konspiračním teoriím.