Za svoji poměrně krátkou aktivní existenci si žebříček DxOMark vybudoval skoro až mýtickou auru i mezi výrobci, kteří se často jejich hodnocením okázale chlubí. Stejně jako každý žebříček s testy se samozřejmě nejedná o absolutně objektivní hodnocení, ale tvůrci se o něj minimálně snaží. V poslední době navíc výrazně rozšířili záběr přidáních speciálních kategorií na testy selfie fotoaparátů, případně audio vybavení telefonů. Ale podle všeho nás 20. října čekají pořádné změny během ohlášené akce DxOMark Focus, která samozřejmě proběhne live jen online.

Někteří analytici dokonce tipují, že by se DxOMark Image Labs (tvůrci žebříčku) mohli opět pustit na pole hardwaru s nějakou tou novinkou. V roce 2015 jsme třeba z jejich dílny viděli externí kamerku DxO One pro telefony iPhone a pak její vylepšenou verzi před třemi lety. Příchod nové generace tak samozřejmě je možný, ale osobně spíš čekám razantní překopání systému testů a jejich metodiky. To totiž tvůrci DxOMarku slíbili letos v září s tím, že k tomu dojde někdy v průběhu října. Načasování celé akce tak podle mého dává smysl.

Změny v hodnocení by se podle vyjádření zástupců firmy měly odrazit i v celkovém pořadí a nedotčeno tak nezůstane i skóre dosavadních premiantů. Spolu s novým systémem testů dojde k vydání aktuálních hodnocení a údajně se kvůli tomu některé testy záměrně pozdržují. Vše tak bude nachystané právě včas na příchod telefonů řad iPhone 12 a Huawei Mate 40. Uvidíme jak vše dopadne a zda nový přístup a metodika uchlácholí věčné rýpaly. Těm se totiž věčně něco nelíbí, naposled třeba žehrali nad údajně nefér testem Samsungu Note 20 Ultra. Ale těm se asi nezavděčí DxOMark nikdy a změny jim budou málo tak jak tak.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.