Včerejší lehce nadějná zpráva o tom, že taiwanský gigant TSMC obdržel od americké vlády licenci k obnovení obchodů s Huawei dnes vypadá mnohem méně pravděpodobněji. Na toto téma se totiž vyjádřili zástupci samotného TSMC a vše označili za „nepodložené spekulace“. To sice není korporátním žargonem přímo 100 % vyvrácení, ale i tak jde spíše o negativní odpověď. I když strohost reakce zástupců firmy možná napovídá, že toho v zákulisí probíhá asi mnohem více.

Každopádně by i případné udělení této licence pro Huawei v podstatě nic neřešilo, protože šlo údajně o licenci s velmi nevýhodným dodatkem. TSMC totiž bylo údajně povoleno dodávat a vyrábět pro Huawei maximálně jen pomocí postaršího 28 nm procesu, který je pro moderní čipsety nepoužitelné. Aktuální špičkové nadcházející procesory řady Kirin 9000 využívají 5 nm litografie a tak by stále nebylo možné je vyrábět. Podle dostupných informací TSMC zvládlo před nástupem embarga dodat Huawei jen 8.8 milionu z 15 milionů objednaných kusů Kirin 9000. A tato zásoba bude firmě stačit zhruba jen na půl roku.

Pro TSMC je celá situace také velmi nepříjemná, protože ve třetím čtvrtletí letošního roku vykázali rekordní obrat ve výši 12.6 miliard dolarů. To je meziroční nárůst o plných 21.65 % a svůj lví podíl na tom měly samozřejmě i objednávky od Huawei. Uvolněné místo sice určitě okamžitě zaplní jiná velká jména mobilního průmyslu, ale i tak budou finanční dopady citelné. TSMC ale boj o získání nutné licence určitě nevzdávají, protože třeba Intel a AMD ji už obdržely. V obou případech jde ale přímo o americké firmy…