Čínský Huawei se již více než rok potýká s nepřízní americké administrativy, která jen vrší na jejich bedra restrikce a sankce. Situace došla až tak daleko, že o licenci pro obchod s Huawei musí žádat i firmy s jen minimálním podílem amerických technologií. To například znamenalo stopku pro taiwanského giganta TSMC, kde se vyráběly mimo jiné hlavně čipsety Kirin. TSMC samozřejmě o licenci zažádali a podle aktuálních čerstvých zpráv jim bylo vyhověno. Ale je zbytečné ještě jásat, protože tento souhlas má poměrně zásadní háček. Nebo spíše hák.

Licence má totiž v sobě údajně klauzuli, která souhlas pro obchody s Huawei podmiňuje pouze v případě „mature technology“. Tedy česky „dospělými“ technologiemi. I když není nikde přesně specifikováno, o co se přesně jedná, tak obecně za „mature“ považuje 28 nm litografie a výše. Což znamená, že by se situace za těchto podmínek pro Huawei příliš nevylepšila, protože jejich špičkové Kiriny potřebují moderní 5 nm výrobní procesy. V reálu by tak u TSMC mohli stále vyrábět postarší čipy pro low-end telefony, ale o to jim asi nejde.

Celá milostivě udělená licence se tak jednoduše může stát jen další fackou pro Huawei a ani se jim není co divit, že celou situaci považují za porušení mezinárodních obchodních smluv a rámců. Každopádně se ledy alespoň trochu prolomily a je nutné zmínit, že například AMD a Intel už licenci pro obchody s Huawei obdrželi. A další velká jména o ni samozřejmě zažádaly také, včetně Sony, Samsungu, Qualcommu a spousty dalších. Šance na rozumné vyřešení situaci je sice skoro nulová, ale každá maličkost je k dobru věci.