Tak jsme se dnes dočkali formálního uvedení nové generace čipsetů od Samsungu a podle všeho opravdu nejde o žádné „ořezávátko“. Překvapivě se nejednalo o žádnou bombastickou akci, ale procesor uvedl dr. Pan Xuebao z R&D sekce korejského giganta v rozhovoru pro tisk. Skromnost ale v současné době asi není na škodu, i když má samozřejmě firma s čipem Exynos 1080 do budoucna velké plány. Přece jen v poslední době za konkurencí lehce zaostávala a je tak čas k návratu na výsluní. Zejména vzhledem k brzkým problémům s Kiriny od Huawei.

Ale zpět k novému procesoru samotnému. Samsung Exynos 1080 je vyráběn pomocí 5 nm litografie a má v sobě jádra Cortex-A78, stejně jako grafický čip Mali-G78. V rozhovoru zaznělo, že procesor v populárních benchmarcích Antutu dosahuje zhruba 650.000 bodů, ale že po optimalizacích doufají v lepší čísla. To znamená, že je výkonnější než současný lídr Snapdragon 865+, který je průměrově zhruba na úrovni 615.000 bodů. Jedná se samozřejmě jen o velmi hrubé testy a bude zajímavé se časem podívat hlavně na grafický výkon, protože to je už dlouho Achillova pata jak Exynosů, tak i Kirinů.

Přes velmi solidní výsledky se nejedná o čip, který v Samsungu plánují pro své vlastní špičkové produkty pro rok 2021. Exynos 1080 má totiž nahradit Exynos 980 (jak je už z názvu zřetelné) a bude použit sice ve velmi výkonných telefonech, ale ne přímo v nejvyšších modelech Samsungu. Proto je jako první možný kandidát na jeho využití zmiňován telefon cizí značky, konkrétně se dle „leakstera“ IceUniverse jedná o Vivo X60. Samsung pak v příštím roce vypustí na trh další 5 nm čipset pro vlastní použití, kterým by měl být Exynos 2100.