Americké sankce vůči společnosti Huawei stále pokračují a objevují se další omezení a zákazy. Výsledkem by mohla být likvidace Huawei, tedy přinejmenším její mobilní divize. Obchodování už má zakázáno i japonská společnost Sony a také výrobce paměťových čipů Kioxia Holgings. Tento zákaz by však nemusel tvrdě dopadnou jen na Huawei, který je jedním z velkých odběratelů obou japonských společností. I pro ně by zastavení dodávek znamenalo obrovské finanční ztráty.

Podle stránky Nikkei Asia by to jen pro Sony mohlo znamenat roční ztrátu až 9,5 miliardy dolarů na prodeji fotografických senzorů. Huaweri je totiž hned po Apple jejich druhým největším odběratelem. Zástupci Sony prohlásili, že pokud by Spojené státy licenci neobnovily, další finanční ztráty pro příští tři roky by byly doslova likvidační. Také společnost Kioxia, která dodává Huawei paměťové čipy tvrdí, že by přišla až o 40% tržeb. Navíc by jim vznikla nadbytečná skladová zásoba, který by značně snížila tržní cenu zboží.

Japonská Sony pro jistotu, že by licenci na obchodování s Huawei nedostala, upravila svou finanční strategii na tři příští roky a snaží se snížit své kapitálové výdaje. Také Kioxia díky nejistotě v souvislosti se zákazem obchodování přehodnotila své výrobní plány a snížila je o několik miliard dolarů. Žádost o obnovení licence je podaná, ale je otázkou jak rychle bude americké Ministerstvo obchodu na tuto žádost reagovat a zda jí vůbec vyhoví. Analytici totiž předpokládají, že by mohlo ze strany USA dojít ještě k dalším zpřísněním, a to v segmentu komunikačních technologií.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.