Společnost Xiaomi představila novou technologii RAMdisk, kterou sice můžeme najít u počítačů, ale pro využití u chytrých telefonů jde o naprostou novinku. A pro hráče mobilních her nezanedbatelnou. Tato technologie totiž částečně využívá operační paměť jako interní úložiště. Mnozí výrobci se u svých telefonů snaží, a to zejména těch herních, navyšovat kapacitu RAM. Poměrně běžná už je kapacita 8 GB a některé přístroje se dostávají i na 16 GB.

Právě díky technologii RAMdisk lze operační paměť typu LPDDR5 díky kompresi využít i jako interní úložiště. To by mělo navýšit výkon u her a nebo některých aplikací. Zvýšena je nejen rychlost čtení, ale i rychlost zápisu. To následně umožní velmi rychlou instalaci her a aplikací přímo do operační paměti.

Samozřejmě v této chvíli ještě není RAMdisk k dispozici pro všechny telefony Xiaomi. Najdeme ji pouze u modelu Mi 10 Ultra, který má LPDDR5 RAM a interní úložiště UFS 3.1. Rychlost RAM je 44 GB/s a interní úložiště má rychlost pro čtení a zápis 1,7 GB/ a 0,75 GB/s. Rozdíl je tedy markantní i s tím, že jde o nejnovější typ interního úložiště. Xiaomi také uvádí, že technologie RAMdisk může ušetřit 40 až 60% času při načítání a instalaci her nebo aplikací.

Například instalace hry Peace Elite by v tomto režimu měla trvat zhruba 10 sekund, což je přibližně o 100% rychleji než v běžném instalačním režimu. Odinstalování hry je okamžité. Jste-li majiteli telefonu Mi 10 Ultra a chtěli byste si RAMdisk vyzkoušet v praxi, běžte do sekce Speed Instalation v Game Center a tam spusťte režim Game Trial. Je však nutno mít na paměti, že po vybití baterie nebo restartu telefonu takto nainstalovaná hra nenávratně zmizí, protože je nainstalované do operační paměti.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.