Hodnocení recenzenta

Chytré hodinky Huawei Watch GT2 Pro jsou zdatným nástupcem předchozích Watch GT2 a stále patří k tomu nejlepšímu, co můžete na ruce nosit. Kdyby výrobce zapracoval na zbytečných softwarových omezeních, nebylo by jim téměř co vytknout.

8
x/10

Letošní podzim je v oblasti představování nových modelů chytrých hodinek velmi plodný a nechybí ani nový top model od Huawei s označením Watch GT2 Pro, jakožto nástupce loňských Watch GT2. Jejich popularita je stále velmi vysoká, a tak má výrobce na co navazovat. Zda se mu podařilo zapracovat na nedostatcích, a zároveň zachovat pozitivní vlastnosti, vám napoví následující recenze Huawei Watch GT2 Pro.

RECENZE HUAWEI WATCH GT2 PRO – BALENÍ

Hodinky jsou uloženy v poměrně velké černé krabici, jejíž prostor ale zůstal z valné většiny nevyužit. Uvnitř totiž najdete kromě samotných hodinek jen USB kabel s USB-A a USB-C konektorem, kruhovou nabíječku a nezbytnou brožurku se záručním listem. Druhý řemínek byste tedy hledali marně.

RECENZE HUAWEI WATCH GT2 PRO – DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

Už předchozí generace Watch GT2 se mohla pochlubit podařeným designem, který hodinky nediskvalifikoval ani při nošení ke košili a saku. Ovšem GT2 Pro jde o notný kus dál. Matné titanové tělo, keramický spodek a safírové sklo jsou velmi hodnotné materiály, které hodinky posouvají na vyšší úroveň. Zachována zůstala voděodolnost do 50 metrů (5ATM), vhodné jsou tedy i pro plavání. Řemínek může být buďto černý matný fluoroelastomerový nebo hnědý kožený. Záleží na tom, zda zvolíte verzi Sport či Classic. Jeho výměna je velmi snadná a díky standardnímu rozměru si můžete dopřát řemínek dle vlastních preferencí.

Současně se změnou designu došlo i k mírnému nárůstu rozměrů. Na šířku hodinky měří 46,7 mm, tloušťka se vyšplhala na 11,4 mm, hmotnost činí 52 gramů, což je o 11 gramů více než u GT2. I přesto je jejich nošení pohodlné a nebudete mít pocit, že by vás hodinky na ruce výrazně tížily. Ke změně však nedošlo u počtu tlačítek. Stále jsou dvě, kdy horní slouží k zapnutí displeje a ke vstupu do hlavního menu, zatímco tomu spodnímu můžete přiřadit vybranou akci či funkci.

Mezi tlačítky je umístěna štěrbina pro hlasitý reproduktor, který využijete při volání, poslechu hlasových povelů při cvičení nebo k poslechu hudby. Hlasitost je více než dostatečná, kvalita pak odpovídající velikosti reproduktoru. Na telefonování však bezpečně dostačuje. Spodní část patří senzorům pro měření tepové frekvence a okysličení krve. Co byste ale hledali marně, jsou konektory pro nabíječku. Nabíjení je nově bezdrátové a navíc kompatibilní se standardem Qi. Nebudete tak odkázáni na proprietární nabíječku, ale můžete bez problémů použít svoji stávající nabíječku k mobilnímu telefonu nebo v případě nouze i samotný telefon, pokud podporuje reverzní nabíjení.

RECENZE HUAWEI WATCH GT2 PRO – HARDWARE A DISPLEJ

Říká se, že co funguje, to neměň. Přesně tímto se výrobce řídil v případě hardwaru. Hodinky stále pohání procesor Kirin A1, k dispozici je 4 GB interní paměť, pro komunikaci Bluetooth 5.1 a změnou neprošel ani 1,39 palcový AMOLED displej  s vysokým rozlišením 454 x 454 px. Jeho výborná čitelnost za všech okolností zůstala zachována včetně automatické regulace jasu, která funguje na výbornou. Nebudete tak mít potřebu jas displeje ručně regulovat. Při outdoorových aktivitách se můžete spolehnout na elektronický kompas, přesnou GPS i výškoměr. Ten je ale potřeba nejprve ručně zkalibrovat.

Hodinkám neschází ani NFC, bohužel platit s nimi stále nemůžete. Vlastní platformu Huawei Pay výrobce zatím plně nezprovoznil, byť první vlaštovka v podobě placení obědů kartou Sodexo již v telefonech Huawei a Honor funguje. Zda a kdy dojde k plnohodnotnému nasazení je, i vzhledem k obchodní válce mezi Čínou a USA, velkou neznámou.

RECENZE HUAWEI WATCH GT2 PRO – SYSTÉM

Stejně jako se hardware téměř nezměnil, nedočkáte se změn ani v případě použitého operačního systému LiteOS, což je i není dobře. Jeho přehlednost i svižnost patří k tomu nejlepšímu, co v chytrých hodinkách můžete mít. Drobné prodlevy se dostavují jen při výběru ciferníku, to je ale drobnost. Radost vám udělá pestrost nabídky ciferníků, ve které si vybere opravdu každý. Z hlavní obrazovky se tahem od horního okraje dostanete do menu rychlých akcí, tahem do boků k oblíbeným položkám, tah od spodního okraje zobrazuje zprávy. Hlavní menu aplikací zpřístupníte stiskem horního tlačítka.

Sportovních aktivit, které mohou hodinky monitorovat, je stále více než sto. Nově přibyla možnost kontroly švihu při hraní golfu, nebo zpětné trasování dle zaznamenané polohy pomocí GPS. Díky integrovanému barometru umí hodinky upozornit na blížící se změnu počasí. Záznamy sportovních aktivit jsou opravdu propracované, máte tak detailní pohled na celkový průběh ukončené činnosti.

Jenže tím se dostáváme k negativům, které si s sebou LiteOS nese. Tím pravděpodobně nejzásadnějším je absence exportu sportovních dat mimo ekosystém Huawei, tzn. do oblíbených aplikací jako Strava nebo Endomondo je nedostanete. Dalším výrazným neduhem je uzavřenost systému, žádné aplikace tedy nelze doinstalovat. Nepotěší také nemožnost odpovědět na notifikace, u emailů si pak přečtete pouze předmět. Zcela nesmyslně také zůstává možnost uložit si do oblíbených nejvýše deset kontaktů. Pokud nemáte telefon Huawei či Honor, nechte si zajít také chuť na ovládání závěrky fotoaparátu.

Z integrované paměti zůstává pro vaši hudbu cca 2 GB prostoru, což můžete využít zejména při sportu, kdy k hodinkám připojíte Bluetooth sluchátka. Spárování je svižné, včetně opakovaných připojení. Přes hodinky můžete samozřejmě ovládat i přehrávač hudby v telefonu.

RECENZE HUAWEI WATCH GT2 PRO – APLIKACE

Jestliže už chytré hodinky či náramek od Huawei máte, dobře znáte i doprovodnou aplikaci Zdraví. Spárování hodinek s aplikací sice nebylo úplně nejjednodušší, po drobném bádání ale vše klaplo. Prostředí aplikace je rozděleno do čtyř sekcí – Zdraví, kde se zobrazují naměřené hodnoty spánku, tepu, stresu či okysličení krve, dále pak Cvičení, kde můžete spustit záznam aktivity a prohlížet naměřené výsledky, následuje Zařízení pro nastavení přiřazení a nastavení hodinek a poslední je sekce Já, kde si upravíte svůj profil, vytvoříte cvičební plán či prohlédnete dosažené úspěchy.

Aplikace samozřejmě umožňuje nastavit, z jakých aplikací budou hodinky zobrazovat oznámení, nebo přenést hudbu do paměti telefonu. Spárovaný telefon lze také vyhledat, v hodinkách tapnete na položku Najdi můj telefon, který začne hlasitě vyzvánět a ženský hlas oznámí: „I´m here“.

K velkým kladům aplikace patří plná lokalizace do češtiny, přehlednost a komplexní podání informací o zaznamenaných aktivitách. Alespoň částečně se tím kompenzuje nemožnost data exportovat do jiných aplikací.

RECENZE HUAWEI WATCH GT2 PRO – VÝDRŽ NA BATERII

Již minulé Watch GT2 se mohly pochlubit skvělou výdrží a nejinak je tomu i u Watch GT2 Pro. Výrobce opět slibuje až dva týdny bez nabíječky a upřímně není důvod tomuto tvrzení nevěřit. Při běžném použití, kdy je aktivní kontinuální měření srdečního tepu, stresu a monitoru spánku a příjem notifikací z telefonu, odteče z baterie cca 7 % kapacity za 24 hodin.

Samozřejmě výdrž bude u každého silně individuální dle toho, zda budete využívat poslech hudby, telefonovat nebo hlavně zaznamenávat sportovní aktivity s využitím GPS. Dle výrobce má být výdrž při nepřetržitém záznamu GPS polohy 30 hodin, při poslechu hudby až 24 hodin. Realita nejspíš nebude tak růžová, i tak ale budou tyto hodinky ve výdrži patřit mezi absolutní špičku.

Jak už jsem zmínil výše, k nabíjení již není potřeba speciální nabíječka či kabel, ale použít můžete libovolnou Qi bezdrátovou nabíječku, což osobně považuji za tu vůbec nejlepší inovaci těchto hodinek. Nejste tak již odkázáni na konkrétní nabíječku či kabel. Hodinky během dne stačí na pár minut či desítek minut sundat z ruky a máte opět dostatek energie na minimálně několik hodin provozu. Výrobce vyzdvihuje rychlost nabíjení, kdy stačí pouhých pět minut nabíjení, aby vydržely dalších až deset hodin provozu.

RECENZE HUAWEI WATCH GT2 PRO – ZÁVĚR

Hodinky Huawei Watch GT2 si díky vyváženým vlastnostem vydobyly značnou oblibu a nevidím mnoho důvodů, proč by to u Watch GT2 Pro nemělo také tak být. Nakročeno k tomu určitě mají slušně – použitými hodnotnými materiály a špičkovým zpracováním to začíná, výborným displejem a obecně velmi dobrou použitelností pokračuje a skvělou výdrží končí. Dokonalé tyto hodinky určitě nejsou, zaplatit s nimi zatím nemůžete, stejně tak se musíte smířit s uzavřeným systémem a dalšími zbytečnými omezeními, která by přitom stačilo odstranit pouhou softwarovou aktualizací.

Na závěr nemohu nezmínit velkou konkurenci, která se těmto hodinkám čerstvě vylíhla. Jedná se o nově představené Mobvoi TicWatch 3 Pro, které sice mají „jen“ ocelové tělo, ale zato jsou poháněny zbrusu novým čipsetem Snapdragon Wear 4100 a využívají výhod otevřeného systému Google Wear OS. Jejich cena navíc není o mnoho vyšší než v případě Watch GT2 Pro.

Za zapůjčení hodinek k recenzi děkujeme oficiálnímu českému zastoupení značky Huawei. Hodinky si můžete pořídit přímo v oficiálním e-shopu výrobce, nebo v mnoha českých e-shopech za koncovou cenu 7 999 Kč.