Včerejší „Google Day“ nám přinesl samozřejmě hlavně nové modely telefonů Pixel 5 a Pixel 4A, ale dostalo se i na další zajímavé kousky. Za velký evoluční skok pokládám hlavně nový Chromecast with Google TV, který předchozí generace překonává vskutku „o parník“. Starší generace se zaměřovaly jen na extrémně jednoduché a dostupné streamování, ale nový model toho může nabídnout výrazně více. Navíc se v podstatě nezvedla ani cena, takže jde stále o vysoce dostupný produkt.

Chromecast with Google TV totiž pro začátek umí streamovat i 4K@60Hz a HDR10+ obsah, stejně jako podporu zvuku Dolby Vision nebo Dolby Digital. Navíc je vše zabaleno do osvědčené platformy chytré televize Android TV (neboli Google TV) se všemi výhodami. Předinstalovaných aplikací totiž není nikdy dost. Tvůrci sice nikde oficiálně neudávají konkrétní hardwarová data, ale šikovní experti je samozřejmě vytáhli. Uvnitř by se tak měl nacházet procesor Amlogic S905X2 se 2 GB RAM a 4.4 GB dostupné paměti pro uživatele (celkem tedy pravděpodobně 8 GB).

Celé zařízení je jen velmi drobné oválného tvaru a vše připojíte pomocí HDMI kabelu, i když musíte zapojit i napájecí adaptér nebo USB Type-C zdroj. Nové je i Bluetooth dálkové ovládání, díky kterému si díky vestavěnému mikrofonu užijete i hlasové ovládání pomocí Google Assistant.  Je také možné vše provázat s některými dalšími produkty chytré domácnosti Google Home. Streamování je pak pomocí Wi-Fi ac a ovladač komunikuje pomocí Bluetooth 4.1.

Hlavním tahákem bude určitě cena, protože se Chromecast with Google TV bude prodávat jen za 49 dolarů. V Evropě tedy předpokládám zhruba za 50 euro, ale na to si počkáme až do 15. října. K mání bude ve třech barvách, bílé, modré a něco jako oranžové. Půjde tak o velice silného konkurenta Xiaomi TV Stick, která za podobnou cenu nabídne jen 1080p streamování. Takže bod pro Google.