Přesně podle očekávání proběhla včera velká akce Google, na které byly hlavními hvězdami dva nové telefony Google Pixel 5 a Pixel 4a 5G. Mnohé z nás jejich parametry nepřekvapily, protože se o nich celkem dlouho mluvilo. Proto tedy víme, že Google nasadil u obou podporu 5G sítí a telefony jsou zároveň prvními stroji, které běží na operačním systému Android 11. Ovšem nelze říci, že by se jednalo o vlajkové lodě společnosti. Výrobce spíš vsadil na solidní parametry střední třídy, které zároveň cenu telefonů přiblížily většímu počtu potenciálních kupců.

Google Pixel 5

Až do letoška jsme byli zvyklí, že Google pravidelně představil dva telefony nové řady. Tedy standardní verzi a XL verzi. Letos se vydal jinou cestou. Představen byl jen jeden Pixel 5 a roli XL sourozence svým způsobem hraje Pixel 4a 5G. Ten je totiž mírně větší. Přesto se ale nejdřív podíváme na model Google Pixel 5. Telefon má jednoduchý design s poměrně úzkými rámečky kolem displeje, úzkou bradou a „dírou“ pro přední kameru v levém horním rohu obrazovky. Také zadní panel má jednoduchý vzhled, který naruší jen čtvercový modul hlavního fotoaparátu.

Flexible OLED displej má 6 palcovou úhlopříčku a rozlišení 2340×1080 pixelů. Poměr stran je 19,5:9, obnovovací frekvence je 90 Hz a nechybí podpora HDR a sklo Gorilla Glass 6. Snímač otisků poněkud překvapivě nenajdeme pod displejem, ale na zadním panelu pod hlavním fotoaparátem. Procesor Snapdragon 765G, který Pixel 5 pohání jej předurčil k zařazení do vyšší střední třídy. V rámci pamětí zde najdeme jedinou verzi s 8 GB operační paměti a 128 GB interního úložiště, které nelze dále rozšířit. Konektivitu zastupuje 5G, Bluetooth 5.0, USB-C, Wi-Fi 5, GPS a NFC. Baterie má kapacitu 4080 mAh a podporu rychlého nabíjen s výkonem 18 W. Zajímavým bonusem je certifikace IP68, která by měla zaručit určitou odolnost proti vodě a prachu.

Jak už bývá dobrým zvykem Google, i letos si dal záležet na vybavení fotoaparátů. Přední kamera dostala 8 Mpix a světelnost f/2.0. Přestože výrobce u hlavní kamery použil „jen“ dva snímače, očekává se, že jako vždy půjde o velmi solidní fotoaparát. Primární senzor má 12,2 MPix, světelnost f/1.7, podporu Dual Pixel, dvoufázové ostření a OIS. Druhý ze senzorů dostal 16 Mpix a funguje jako širokoúhlý objektiv se záběrem až 107°. Jeho clona je f/2.2. Ve výbavě hlavní kamery nechybí sada AI algoritmů a schopnost nahrávat video v rozlišení 4K při 60 fps a nebo Slow Motion ve FullHD rozlišení při 240 fps. Google Pixel 5 bude nabízen v barvách Just Black a Sorta Sage. Předběžné objednávky začínají 15. října/októbra, cena je nastavena na 699 dolarů.

Google Pixel 4a 5G

Tento model má 6,2 palcový OLED displej s rozlišením 2340×1080 pixelů a poměrem stran 19,5:9. Na rozdíl od Pixel 5 si u Pixelu 4a 5G musíme vystačit jen se standardní obnovovací frekvencí 60 Hz. Už podle názvu můžeme očekávat podporu 5G sítí, kterou zajistí procesor Snapdragon 765G. Jediná paměťová verze má 6 GB operační paměti a 128 GB interního úložiště bez možnosti dalšího rozšíření. Baterie má kapacitu 3885 mAh a podporu rychlého nabíjení s výkonem 18 W. Konektivita je stejná jako u Pixelu 5, navíc byl ale přidán 3,5 mm audio jack. Stejná je i foto výbava. Chybí certifikace IP68. Google Pixel 4a 5G půjde do předběžných objednávek 5 listopadu/novembra, cena je nastavena na 499 dolarů.