Společnost Lenovo už v loňském roce na veletrhu CES představila svůj první skládací notebook. Šlo skutečně o přelomový kousek, a to i přesto, že už loni někteří z výrobců uvedli své skládací telefony. Loni však šlo jen o prototyp notebooku, který nebyl komerčně vyráběn a v podstatě do dnešního dne jsme o tomto skládacím zařízení příliš neslyšeli. Ovšem inženýři Lenovo i nadále pracovali na jeho vývoji, který vyústil v oficiální uvedení na trh. Díky tomu se dnes můžeme seznámit s ohebným notebookem Lenovo ThinkPad X1 Fold, který se tímto stává světově prvním zařízení tohoto typu.

Ve zkratce by se dalo říct, že Lenovo ThinkPad X1 Fold je plně vybavený malý notebook, který má ohebný displej. Ale to by bylo skutečně příliš stručné, takže se podíváme na některé z parametrů podrobněji. Tím nejdůležitějším je OLED displej, který má v rozloženém stavu úhlopříčku 13,3 palce a rozlišení 2048×1536 pixelů. Po složení je jeho úhlopříčka 9,6 palce. Přestože je skládací mechanismus poměrně složitý a tělo je kovové, je notebook docela lehký. Váži totiž 999 gramů.

ThinkPad X1 Fold pohání procesor platformy Intel Core s technologií Intel Hybrid. K dispozici je Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, 5G modem, dva porty USB-C, slot pro SIMku a přední kamera s rozlišením 5 MPix. Tu doplnila i IR kamera. Baterie má kapacitu 50 Wh. Notebook běží na operačním systému Windows 10 Pro, který je ale speciálně upraven a nabízí tři režimy použití. O zabezpečení se postará technologie ThinkShield. A když už jsme se na začátku zmínili, že se ThinkPad X1 Fold konečně dostává na trh, bylo by jistě dobré doplnit i jeho cenu a dostupnost. Předběžné objednávky již běží. Na americkém trhu má nastavenu cenu od 2499 dolarů. Pro nás je ale zajímavější evropský trh, kde se bude prodávat od konce října/októbra za 2800 euro (cca 76000 Kč).

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.