Společnost HMD Global letos poněkud zaostávala v představování nových telefonů a svůj lví podíl na tom má a měla pandemie koronaviru. Výroba telefonů byla zpožděná a opožděno je i jejich představování. Nyní jsme se ale dočkali poměrně dlouho avizovaných telefonů Nokia 2.4 a Nokia 3.4, které spadají do základní třídy a budou nabízeny za tomu odpovídající cenu. Je také důležité dodat, že se na trh konečně po půl roce dostává i Nokia 8.3 5G, která byla v březnu/marci představena jako první 5G telefon společnosti. Nyní je připravena pro prodeje na globálních trzích. V Evropě bude nabízena za 580 euro (15666 Kč).

Nokia 2.4

LCD displej tohoto telefonu má úhlopříčku 6,5 palce, rozlišení HD+ a poměr stran 21:9. Nad obrazovkou je kapkovitý výřez pro přední 5 MPix kameru. Srdcem přístroje je procesor Helio P22 z dílen MediaTek, je tedy naprosto jasné, že jde o model spadající do nižší třídy. Čipset má osm jader Cortex-A53 a doplnily je 2 GB operační paměti a 32 GB interního úložiště. To lze dále rozšířit.

Baterie má celkem slušnou kapacitu 4500 mAh, ale rychlé nabíjení nečekejte a navíc počítejte s tím, že nabíjet bude přes microUSB port. Jako paradox pak působí skutečnost, že telefon dostal podporu NFC. Nechybí ani 3,5 mm audio jack. Operačním systémem je Android 10 a výrobce slibuje brzkou aktualizaci na Android 11. Zadní fotoaparát je také velmi skromný. Tvoří jej snímače s rozlišením 13 MPix a 2 MPix. Na zadním panelu je uložen i snímač otisků prstů. Nokia 2.4 bude nabízena v barvách Charcoal, Dusk a Fjord a její evropská cena je nastavena na 119 euro (3214 Kč). Prodeje by měly začít do konce měsíce.

Nokia 3.4

Nokia 3.4 má poněkud lepší výbavu a je také mírně dražší než model 2.4. Displej má úhlopříčku 6,39 palce a rozlišní HD+. V jeho levém horním rohu je „díra“ pro selfie kameru, která má 8 MPix. Na postu procesoru se dostáváme od MediaTek procesor k procesoru Qualcomm, a to konkrétně Snapdragonu 460. Navýšena je i kapacita pamětí. V případě operační paměti je to 3 GB a u interního úložiště pak 64 GB. Lze jej dále rozšířit.

Baterie má standardní kapacitu 4000 mAh. A můžete ji dokonce nabíjet přes USB-C port. Ani zde nechybí 3,5 mm audio jack a podpora NFC. Zadní fotoaparát je na tom také lepe než v případě modelu Nokia 2.4. Je trojitý a je poskládán ze snímačů s rozlišením 13 MPix, 5 MPix a 2 MPix. Dokonce je tu širokoúhlý objektiv a objektiv pro hloubku ostrosti. Na zadním panelu je uložen snímač otisků prstů stejně jako u modelu 2.4. Telefon bude nabízen v barvách Charcoal, Fjord a Dusk, cena je nastavena na 159 euro (4295 Kč) a prodeje začnou v průběhu příštího měsíce.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.