Před týdnem skončila licence pro společnost TSMC, která dosud vyráběla procesory HiSilicon Kirin pro Huawei. Americké sankce tímto přitvrdily a v přímém ohrožení je výroba Huawei telefonů. Omezeno je také plné používání operačního systému Android, kdy ze hry vypadly aplikace a služby Google. Huawei je celkově odříznut od dodávek součástek při kterých jsou využívány americké technologie. Situace není dobrá, ale i přesto se v těchto nelehkých dnech najdou i zprávy dobré. Podle nejčerstvějších informací agentury Reuters, dostala údajně společnost Intel americkou licenci na pokračování obchodování s Huawei.

Důvod k radosti tu sice je, ale jen malý. Společnost Intel bude totiž v podstatě dovát procesory jen pro část produktů Huawei. Konkrétně jen pro notebooky. Není to příliš velké vítězství, ale mohlo by to pro čínského výrobce znamenat, že alespoň segment notebooků udrží při životě. Samozřejmě podstatnější by bylo získat licencovaného výrobce procesorů pro telefony.

Přesto všechno přicházejí z Číny i další pozitivní zvěsti. Společnost AMD také údajně získala americkou licenci pro obchodování s některými čínskými společnostmi, které jsou na „černé listině“. AMD ale zatím nezveřejnila, o které konkrétní čínské společnosti jde. Tento vývoj situace by mohl naznačovat, že dochází k jakémusi mírnému uvolňování sankcí a Spojené státy začínají postupně vydávat licence pro obchodování s Čínou. A pokud by tento trend pokračoval, mohlo by dříve nebo později dojít i k uvolnění alespoň některých licencí pro obchodování s Huawei.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.