Renesance taiwanského Mediateku je v poslední době vskutku obdivuhodná a dá se navíc doložit i reálnými čísly. Známá statistická firma Counterpoint Research totiž zveřejnila data za druhé čtvrtletí letošního roku v souvislosti s tržním podílem procesorů v mobilních telefonech. V celkových číslech poměrně překvapivě výrazně ztratil Qualcomm, který se meziročně propadl z 33 % na 29 %. Největší zisky pak zaznamenali právě Mediatek ze 24 % na 26 % a Hisilicon (tvůrci Kirinů) ze 12 % na 16 %.

Tři procentní body také ztratil Samsung a lehce si polepšila konkurence z Applu. Na šestém a posledním místě je pak Unisoc se svými procesory Spreadtrum, který z marginálních 5 % klesl na minimální 4 %. Velmi zajímavé jsou i grafy s porovnáním rozložení zastoupení jednotlivých procesorů vzhledem k regionům. Velké turbulence jsou vidět třeba v Číně, kde Qualcomm zaznamenal nejvyšší ztrátu a naopak Hisilicon narostl o plnou polovinu. Ale ztráty Qualcommu jsou poměrně překvapivě vysoké i v Severní Americe, tedy na domovské půdě.

Samozřejmě výhledově s čísly zamává nadcházející zákaz dodávek pro Huaweil, takže čipy Hisilicon se budou jen a jen propadat. Ale výraznější posun v zastoupení uvidíme asi až příští rok, protože majitelé se svých telefonů Huawei asi nebudou zbavovat nijak extra rychle. S pořadími by také měly zahýbat moderní generace procesorů jako Apple A14 Bionic nebo Snapdragon 875. A Mediatek by měl na problémem Huawei teoreticky vydělat také, i když na konkrétní odhady si budeme muset počkat.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.