Společnost Huawei už druhým rokem bojuje s americkými sankcemi, které ji silně přiškrtily kohouty ať už v rámci software, ale také hardware. Počet prodaných telefonů sice zatím nijak dramaticky nepoklesl. Ale svůj lví podíl na tom mají hlavně prodeje na domovském čínském trhu. Tam fanoušci Huawei podrželi a poměrně hojně jejich telefony nakupovali. Letos situaci zhoršila jak pandemie koronaviru, ale také to, že USA vůči čínskému výrobci výrazně přitvrdila. Poslední rána přišla ve chvíli, kdy továrně TSMC skončila licence na výrobu procesorů HiSilicon Kirin.

To, že licence na výrobu procesorů 15. září/septembra vyprší Huawei samozřejmě věděl. A asi ani nepočítal s tím, že by došlo k jejímu prodloužení. Nezbylo tedy nic jiného, než si vytvořit zásobu. A to zejména 5nm procesorů Kirin 9000, kterými bude osazena připravovaná vlajková řada Mate 40. Podle prvních informací Huawei objednal výrobu 15 milionů kusů tohoto čipsetu. Zároveň s touto zprávou přišlo i potvrzení, že Kirin 9000 bude posledním vlajkovým procesorem, který čínský výrobce použije u řady Mate 40. Výrobce také tvrdil, že toto penzum čipsetů bude stačit na pokrytí poptávky po těchto vlajkových telefonech.

Zásoba procesorů nebude stačit

Ovšem krátce před vydáním řady Mate 40 vychází najevo, že skladem je k dnešnímu dni zhruba 8,8 milionu kusů procesorů Kirin 9000. A tento podstatně nižší počet už může znamenat problém. Pokud bude o telefony Mate 40 vyšší zájem, což by se snadno mohlo stát, výrobce nebude schopen tuto vyšší poptávku pokrýt. Tato zásoba by sice mohla vydržet na několik měsíců, ale zřejmě opravdu nebude stačit. První odhady ukazují, že od uvedení telefonů na trh, se kterým se počítá v příštím měsíci, bude do konce letošního roku prodáno přibližně 8 milionů kusů telefonů. Dále se také počítá s tím, že na globální trhy by se řada Mate 40 měla dostat až v příštím roce. A v té době bude skladová rezerva čipsetů skoro vyčerpána.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.