Včerejší představovačka Apple sice nepřinesla odloženou novou generaci iPhonů, ale ovocnáři se mohli potěšit alespoň novými hodinkami Watch Series 6 nebo tablety iPad 8 a iPad Air. Představen byl ale také nejnovější procesor Apple A14 Bionic vyráběný 5 nm litografií, ale upřímně řečeno výkonnostní posun je asi menší, než ledaskdo předpokládal. Skok ve výrobním procesu samozřejmě bude automaticky znamenat lepší parametry spotřeby, ale nárůst mezigeneračního hrubého výkonu je poměrně dietní.

Ostatně samotný Apple to podtrhl svojí prezentací, kde pro jistotu porovnával ne s minulou generací A13, ale raději s předminulou A12. Čísla pak přece jen vypadají mnohem lépe a radostněji. Reálně se tak od minulé generace na papíře posuneme asi o 16 % ve výkonu CPU a 8.3 % ve výkonu grafiky. Tím se otvírá poměrně revoluční šance pro Qualcomm, který by s chystaným Snapdragon 875 mohl konečně poprvé čipy Applu překonat i ve hrubém výkonu. Což by bylo z marketingového hlediska opravdu masivní vítězství. Reálně by to asi opět nikdo z uživatelů nepoznal, ale na to se v marketingu nehraje.

Snapdragon 875 bude také vyráběn 5 nm litografií a poprvé by měl využívat super-jádra Cortex-X1 a nové generace klasických jader Cortex-A78. A první testy ukazují mnohem větší nárůst výkonu v porovnání s minulou generací, než je tomu u Apple A14. Můžeme tak jen doufat, že se Qualcommu podaří vyřešit údajně problémy s výrobou. Očekávané využití 5 nm EUV litografie Samsungu se totiž potýká s nižší výtěžností a Qualcomm tak byl donucen přesunout část výroby k TSMC. Těm se uvolní možnosti po konci zásobování Huawei, takže snad Snapdragon 875 nenabere velké zpoždění.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.