Dneškem vstoupily v platnost nové sankce americké vlády proti čínskému gigantu Huawei, což efektivně znamená ztrátu veškerých dodávek od klíčových firem jako TSMC, Qualcomm, Samsung, Micron nebo SK Hynix. Naděje, že by snad některá z firem dostala od amerického ministerstva výjimku je poměrně malá, takže na ni spíše můžeme rovnou zapomenout. Celá situace by podle největších pesimistů mohla vést až k úplnému uzavření mobilní divize Huawei, která tahem pera ztratila možnost výroby vlastních procesorů řady Kirin. A vše se tak určitě dotkne i chystaného špičkového Huawei Mate 40.

Huawei Mate 40 se možná stane v podstatě posledním mohykánem, pro kterého firma využije zásobu čipů Kirin, pravděpodobně revolučních nových modelů Kirin 1000. Ale podle posledních zpráv zástupci Huawei velmi střízlivě očekávají razantní pokles zájmu vzhledem k nejisté budoucnosti a dopředu tak omezili objednávky komponent o 30-40 %. S tím je pak možná spojená i varianta, že by Mate 40 vůbec nedorazil na globální trhy, protože jeho prodeje budou i vzhledem k chybějícím službám Google určitě pod obvyklými čísly.

Známý „leakster“ Evan Blass už dokonce ohlásil, že Huawei Mate 40 se navzdory očekáváním letos nepředstaví. Ale není zcela jasné, zda myslel jen globální trhy nebo celkové odložení představení telefonu. Každopádně Huawei asi nečekají jednoduché časy a i když mobilní divize není jedinou výdělečnou činností, tak se jedná o tu nejvýnosnější. Na druhou stranu ale celá situace může uspíšit diverzifikaci výroby čipů, protože závislost na TSMC a Samsungu může strašit i další velká jména na trhu.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.