Hodnocení recenzenta

Možnost zdvojnásobit si velikost displeje je neskutečně návyková a otevírá zcela nové možnosti, jak a k čemu telefon používat. Huawei Mate Xs je první vlaštovka nové generace, která doufejme nebude zároveň i poslední.

9
x/10

Na recenzi nám dorazila jedna z velkých novinek tohoto roku, ohýbací Huawei Mate Xs. I když se v tuto dobu již nejedná o žhavou novinku, nemohl jsem si nechat ujít nabídku na vyzkoušení tohoto telefonu, který v mém okolí budil zasloužený údiv. Skutečnost, že telefon není úplně nový, ale prošel přede mnou rukama více lidem, má výhodu v tom, že lze alespoň částečně odpovědět na otázku, jak to s tou výdrží unikátního displeje a ohýbacího mechanismu je. Zda se již na telefonu předchozí uživatelé podepsali, se dočtete v následujících řádcích recenze Huawei Mate Xs.

RECENZE HUAWEI MATE Xs – BALENÍ

Hned při otevírání černé krabice vás výrobce přesvědčí, že jste si pořídili něco výjimečného. Krabice s magnetickým víkem má veškeré příslušenství samostatně zabalené do malých krabiček pečlivě uložených v pevném pouzdře. Krabiček je hned několik, s nabíječkou, oboustranným USB-C kabelem, sluchátky, brožurkami a plastovým krytem. Ten je ovšem velmi netradiční a má chránit jen obvod telefonu a musí se na něj nalepit. Jeho účelem je tedy chránit hrany telefonu.

Přibalená sluchátka nehrají úplně špatně. Jako vždy ale jsou spíše nouzovou volbou. Pokud to s poslechem hudby myslíte trošku vážně, použijete určitě svoje sluchátka. Škoda jen, že v balení chybí redukce z USB-C na audio konektor. Ten si budete muset pořídit samostatně.

RECENZE HUAWEI MATE Xs – DESIGN A ZPRACOVÁNÍ

O designu tohoto telefonu již bylo napsáno a natočeno mnoho. Není tedy potřeba sáhodlouze popisovat, že Mate Xs zatím jako jediný využívá ohýbání displeje na venkovní straně, což s sebou od prvního představení vznášelo pochybnosti o odolnosti displeje vůči mechanickému poškození. Již v úvodu jsem se zmínil, že testovaný kus nebyl úplně nový, ovšem na těle ani displeji nebyla vidět absolutně žádná stopa po sebemenším poškrábání. Povrch je dostatečně tvrdý, abyste do něj neudělali např. nehtem rýhu (při rozumné míře přitlačení), zároveň však je na omak displej jiný, než u běžných telefonů.

Pokud prst přejíždí přes místo ohybu, je cítit mírné zvlnění. Vzhledem k rozměrům displeje se ale jeho středu budete dotýkat jen minimálně. Vsazení displeje do těla je naprosto precizní a ani v místě kloubu není patrná žádná škvírka, kudy by se pod displej mohl dostat prach či nečistoty. Neměly by tak hrozit problémy s jakými se trápil Samsung po uvedení prvního Foldu.

Konstrukci a zpracování nelze absolutně nic vytknout. Sestavení jednotlivých dílů, mechanismus kloubu, zámeček udržující telefon v zavřeném stavu, vše působí bytelně a odolně. Netradiční řešení konstrukce si vyžádalo i změnu v umístění čtečky otisků prstů a hlavně fotoaparátu. Čtečku najdete na pravém boku v aktivačním tlačítku, nad nímž je dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti. Hlavní kamera se čtyřmi snímači s logem Lecia sídlí na zádech v rozšířené části telefonu.

Ve spodní části najdete nezbytný USB-C konektor a hlasitý reproduktor s výborným zvukovým podáním, který hravě strčí do kapsy i levnější bezdrátové reproduktory, a to včetně maximální hlasitosti. Při přehrávání mu sekunduje i reproduktor sluchátka. Ten ale logicky není schopen hrát dostatečně nahlas, takže o nějakém stereo efektu nemůže být vůbec řeč. Horní část pak patří čidlu infra portu a hybridnímu slotu na SIM karty. Nelze ovšem použít tradiční microSD karty, ale karty NanoMemory, jejichž rozšíření se zatím příliš nedaří.

Hmotnost telefonu se vyšplhala na rovných 300 gramů, což opravdu není málo, ale je nutné si uvědomit, že máte v rukou téměř dva telefony. V uzavřeném stavu má telefon rozměry 161,3 x 78,5 x 11 mm, pokud jej rozložíte, vzroste šířka na 146,2 mm. Tloušťka části pod displejem má pak jen 5,4 mm.

RECENZE HUAWEI MATE Xs – DISPLEJ

Displej je hlavní důvod, proč je tento telefon tak unikátní. Pružný AMOLED displej má v rozloženém stavu úhlopříčku 8 palců a rozlišení 2 480 x 2 200 px. Pokud telefon složíte, zmenší se aktivní šířka na 1 148 px. O zvlnění displeje v místě ohybu jsem se již zmiňoval, na obraze to ale není vůbec poznat, obava z deformace pixelů není oprávněná. Při nejběžnějším čelním pohledu není zvlnění vůbec vidět. Jas displeje je dostatečně intenzivní, abyste s telefonem mohli pohodlně pracovat i na přímém slunci. V šeru pak má automatika, jinak skvěle pracující, tendenci nechávat podsvícení mírně vyšší a je potřeba ruční korekce.

V rozevřeném stavu, kdy má displej téměř čtvercový poměr stran, se otevírají zcela nové možnosti, jak telefon používat. Prohlížení webu v režimu pro stolní PC je bez zásadních problémů použitelné, psaní delších textů na velké klávesnici je výrazně komfortnější, není také problém mít spuštěné dvě aplikace vedle sebe. Skvěle použitelný je i e-mailový klient, jehož rozložení je stejné, jako v Outlooku, tzn. v levém sloupci je seznam mailů, napravo pak tělo mailu.

RECENZE HUAWEI MATE Xs – HARDWARE A VÝKON

Působilo by minimálně podivně, kdyby takto vybavený telefon byl ošizen po stránce výkonu. To se ale nestalo a výkonu má telefon na rozdávání, díky procesoru Kirin 990 5G s osmi jádry a NPU jednotkou pro umělou inteligenci a strojové učení. Test v Antutu skončil výsledným skóre necelých 418 tisíc bodů. Telefon tedy nebude mít ještě dlouho problém s žádnou hrou či náročnými aplikacemi.

Operační paměť nabízí 8 GB kapacitu, interní úložiště pak 512 GB prostoru. Použita je rychlá paměť typu UFS 2.1, což se podepisuje na rychlé práci s daty včetně jejich kopírování z a do telefonu, které nebrzdí letité USB 2.0, ale aktuální verze 3.0. Díky tomu lze data přenášet rychlostí oscilující kolem 250 MB/s.

RECENZE HUAWEI MATE Xs – SYSTÉM

Ani tento telefon nebyl ušetřen dopadů obchodní války mezi Čínou a USA a je tedy potřeba počítat s absencí služeb a aplikací od Googlu. AppGalery sice nabízí poměrně dost aplikací a na jejich doplňování se stále intenzivně pracuje, přesto zde mnoho svých oblíbených aplikací nenajdete, nebo jejich instalaci budete muset řešit jinou cestou. V telefonu byl nainstalován Android 10 s nadstavbou EMUI s totožným pořadovým číslem.

Systém se nijak výrazně neodlišuje od totožné verze použité např. v tabletu MatePad 10.4. Pokud je telefon ve složeném stavu, nastavení i aplikace se spouštějí tak, jako na jakémkoliv jiném telefonu. V okamžiku, kdy jej rozložíte, aplikace se bez problémů roztáhnou přes celý displej a nastavení se přepne do tabletového režimu. Pro již zmíněné současné zobrazení dvou aplikací vedle sebe, je potřeba nejprve mít jednu aplikaci spuštěnou a druhou mít přidanou do vysouvacího menu, které zobrazíte tažením prstu z levého či pravého okraje. Není to úplně nejkomfortnější způsob a navíc ne všechny aplikace toto zobrazení podporují. Výhodou naopak je, že se lze z duálního zobrazení přepnout do jiné aplikace, a pak se zase vrátit zpět.

Systém nabízí i desktopový režim, který lze aktivovat po připojení např. k TV či jinému zařízení podporující Miracast. Po jeho aktivaci se displej promění ve velký touchpad, zatímco na TV se zobrazí plocha ne nepodobná té ve Windows. Tuto zajímavou funkčnost ovšem výrazně omezovalo, až téměř k nepoužitelnosti, cca 2 sekundové zpoždění mezi pohybem prstu po displeji a reakcí kurzoru na ploše v TV. Obdobný režim DeX od Samsungu tak výraznou prodlevou netrpí.

Při ovládání systému je potřeba si zvyknout na jiný způsob srolování horního menu s notifikacemi, kdy nestačí svajpnout odshora dolů kdekoliv na obrazovce, jak to má např. OneUI od Samsungu nebo MIUI u Xiaomi, ale je potřeba opravdu táhnout až od horního okraje. Při svajpnutí níže na obrazovce se zobrazí vyhledávací pole a naposledy spuštěné aplikace.

Systém jako takový funguje naprosto bezproblémově. Sladění s hardwarem je dotaženo k dokonalosti. Spouštění aplikací i jejich přepínání běží naprosto plynule a svižně. Zcela hladce také dochází k přepínání zobrazení aplikací při rozevírání/zavírání displeje. Totéž platí pro pohyb v systému. Ten navíc není zaplevelen zbytečnými aplikacemi, které těžko kdy použijete. Kromě nezbytného prohlížeče fotek, přehrávače videa, webového prohlížeče apod. najdete předinstalované nástroje pro předpověď počasí, záznam zvuku, kalkulačku, kompas či aplikaci dálkového ovladače pracující s IrDA čidlem.

RECENZE HUAWEI MATE Xs – KONEKTIVITA A GPS

Bylo by s podivem, kdyby tento vrcholný model měl výrazné nedostatky v oblasti bezdrátových technologií. Říká se ale „vždy se něco najde“ a platí to i u tohoto telefonu, byť už musíte být velkými hnidopichy. Samozřejmostí je LTE s VoLTE, NFC, dvoupásmová Wi-Fi i Bluetooth 5.0. Na budoucnost je telefon připraven díky podpoře 5G sítí. Když ale začnete pátrat po detailech, pak může zamrzet „jen pětkový“ Bluetooth namísto 5.1, absence podpory kodeku aptX i jeho HD varianty či chybějící nejnovější standard Wi-Fi 6.

U lokalizačních technologií se již žádných nedostatků nedočkáte. Telefon je vybaven duálními GPS, Galileo i QZSS, nechybí však ani BDS a Glonass. Rychlost fixu i přesnost jsou naprosto perfektní a ani během pohybu nedochází k žádným nepřesnostem. Pro použití v terénu by telefon byl skvělým společníkem. Nebýt tedy jen té hmotnosti a rozměrů.

RECENZE HUAWEI MATE Xs – BATERIE A VÝDRŽ

Huawei Mate Xs se může pochlubit dvěma bateriemi s kapacitou 2 250 mAh, umístěnými v obou částech pod displejem. I díky dodávané nabíječce s vysokým 55 W výstupem je rychlost nabíjení fantastická. Ze zbývajících 20 % do plné kapacity stačilo pouhých 50 minut. Je to určitě více než dobrá náhrada za chybějící bezdrátové dobíjení, které by vzhledem ke konstrukci telefonu nebylo kam umístit.

Výdrž je u tohoto telefonu mnohem víc závislá na způsobu použití. Pochopitelně více než dvojnásobná aktivní plocha displeje v rozevřeném stavu je energeticky náročnější než v režimu běžného telefonu. Při běžném denním používání, kombinujícím oba režimy s využitím především on-line aplikací téměř bez hraní, se lze dostat na jeden a půl dne výdrže. Aktivní jsem měl i alway-on režim, jehož deaktivace by nějaké to procento určitě uspořila. Jednodenní výdrž bez problémů telefon zvládne i při hodně náročném pracovním dni.

RECENZE HUAWEI MATE Xs – KAMERY

Logo Leica na zádech dává tušit, že pořizování fotek a videí bude tento telefon zvládat velmi dobře. K tomuto účelu je připraven 40 Mpx hlavní snímač s PDAF ostřením, širokoúhlý objektiv s 16 Mpx rozlišením a 8 Mpx teleobjektiv s trojnásobným optickým a pětinásobným hybridním přiblížením, pochopitelně neschází ToF objektiv.

Výsledky v podobě fotek a videí nenechají nikoho na pochybách, že použitý hardware odvádí opravdu výbornou práci. Fotkám neschází ostrost ani přirozené barvy, protisvětlo nečiní snímači žádné problémy i bez deaktivovaného HDR režimu. Širokoúhlý snímač mírnou neostrostí již trpí, ale nejde o nic dramatického. Velkým překvapením byl teleobjektiv, jehož výsledky jsou velmi dobře použitelné. Za šera či v noci skvěle funguje noční režim, jen mu musíte nechat pár sekund čas než složí více pořízených snímků do konečného výsledku.

Velkou radost udělá tento telefon příznivcům selfíček, jelikož se pro tyto fotky využívá hlavní snímač. Stačí jen otočit telefon ve složeném stavu a na zadní části displeje vidíte, co přesně fotíte. Do galerie přikládám výřezy fotek ve velikosti 1:1.

Videa lze natáčet až ve 4K rozlišení při 60 sn./s s aktivní optickou stabilizací a výsledky jsou opět výborné. Stabilizace funguje na jedničku a není tedy důvod obávat se roztřesených záběrů pořizovaných např. při chůzi. Natáčet můžete i zpomalená Full HD videa rychlostí 120 sn./s až 960 sn./s. Videa lze ukládat do H.264 či H.265. V možnostech aplikace lze nalézt režim PRO s plným manuálním nastavením, malování světlem, makro apod. K naprosté dokonalosti tak chybí snad jen nahrávání videí v HDR.

RECENZE HUAWEI MATE Xs – ZÁVĚR

Po dvou týdenním soužití s telefonem Huawei Mate Xs musím bez okolků přiznat, že se mi tato cesta vývoje chytrých telefonů opravdu zamlouvá a doufám, že to nebude slepá cesta. Zda v budoucnu vyhraje ohýbání dovnitř jako u Samsungu a Motoroly nebo vedle sebe budou existovat dva či více způsobů, ukáže čas. Tento telefon beru jako jakousi demonstraci technologických možností, které určitě ještě čeká dlouhá cesta vývoje. Na první pokus to ale není vůbec špatné a jako příslib nových možností, které nám mobilní telefony v budoucnu budou moci nabídnout, funguje Mate Xs znamenitě.

Telefon zdaleka není dokonalý a má svoje mouchy a vlastnosti, které mu můžete a nemusíte odpustit. Jednou z nich je i astronomická cena 59 999 Kč, kterou bude ochotných zaplatit jen minimum zákazníků. My všichni ostatní musíme doufat v rychlý technologický pokrok, který cenu ohebných telefonů přiblíží běžnému zákazníkovi.

Za zapůjčení telefonu k recenzi děkujeme oficiálnímu českému zastoupení značky Huawei v ČR.