Společnost MediaTek se s vydáním nových řad procesorů Dimensity podařilo vrátit na výsluní zájmu výrobců chytrých telefonů. Ti právě tyto nové čipsety začali poměrně hojně využívat u svých letošní novinek a zdá se, že spokojenost s nimi je jak na straně výrobců, tak i na straně koncových uživatelů. A krasojízda v řadě Dimensity by měla pokračovat i v příštím roce, kdy měl být vydán Dimensity 2000 postavený na 5nm výrobní technologii.

V poslední době se ovšem začaly objevovat fámy, že MediaTek vývoj této výrobní technologie pozastavil, nebo dokonce zrušil. Souvislost to mělo s problémy společnosti Huawei, protože tento špičkový procesor měl být šitý na míru právě jí. Tyto fámy ale MediaTek na čínské síti dementuje s tím, že kvůli jednomu zákazníkovi, který na tom momentálně není zrovna dobře, své plány měnit nehodlají. Vývoj 5nm technologie pokračuje podle plánu a na první telefony s tímto procesorem bychom se mohli těšit ve druhém kvartálu příštího roku.

MediaTek zároveň potvrdil, že uvede novou generaci 5G čipsetů, které by měly být představeny na konci letošního roku. Nový 5G procesor bude vlajkovou lodí společnosti s vysokým výkonem, dokonce vyšším než nyní nabízí řada Dimensity 1000. Na trh by se tento procesor měl dostat na začátku příštího roku. Čipset by měl být postaven na 6nm EUV výrobní technologii TSMC. Jeho obchodní název však výrobce zatím tají. Zároveň si MediaTek podal žádost o udělení mimořádné licence pro obchodování se společností Huawei. Při výrobě 5nm čipsetů bude totiž využívat americké technologie, což znemožňuje tyto procesory Huawei prodávat. Pokud ovšem licenci nedostanou, budou muset spoléhat na spolupráci se společnostmi Xiaomi, Oppo a nebo Vivo.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.