Ani to netrvalo tak dlouho, jak se původně čekalo, a první telefon s kamerou pod displejem je na světě. Naši pravidelní čtenáři jistě tuší, že tím vyvoleným je ZTE Axon 20. Telefon společnost ZTE avizovala už nějakou dobu a patřičně vyzdvihovala právě kameru pod displejem. Fanfáry znějí a čerstvě představený telefon si může právem užívat svého prvenství. Tak se na něj pojďme podívat.

Design a displej

Přestože hlavním tahákem ZTE Axon 20 je bezesporu kamera pod displejem, nejdřív se jako vždy mrkneme na design a obrazovku telefonu. Jak asi bylo možno očekávat, obrazovka má kolem sebe minimální rámečky a úzkou bradu. Čelní panel neruší žádný výřez a ani žádná „díra“ pro přední kameru. Zadnímu panelu dominuje vertikálně uložený hlavní fotoaparát. Obrazovka samotná má 6,92 palce, panel je typu OLED a rozlišení pak je 2460×1080 pixelů. Poměr stran je 20,5:9. Najdeme zde podporu 100% barevného gamutu DCI-P3 a obnovovací frekvenci 90 Hz. Vzorkovací frekvence je 240 Hz.

ZTE Axon 20

Kamera pod displejem

Výrobce tvrdí, že se mu jako prvnímu podařilo uložit kameru pod displej skloubením pěti podstatných technologií jako je například speciální pixelová matice, vlastní algoritmus pro kameru a nebo čip s dvojím ovládáním. Byl také použit speciální vysoce transparentní materiál pro obrazovku. Ten vyvažuje výkon displeje a kamery. Zlepšuje také vstup světla do kamery. Součástí je i speciální čip, který řeší synchronizaci barev mezi kamerou a obrazovkou. Přední kamera je optimalizována tak, aby byl její výkon konzistentní za všech světelných podmínek, zlepšil se dynamický rozsah, jas a kontrast výsledných fotek. A v neposlední řadě nesmíme zapomenout ani na rozlišení předního fotoaparátu, které je 32 MPix.

ZTE Axon 20

Další parametry

Jestliže technologii přední kamery budeme považovat za skutečně prémiový parametr, dál už budeme hovořit spíše o specifikacích střední třídy. Tu zastupuje použitý procesor Snapdragon 765G. Možná jde ale o jakýsi kompromis, který by měl udržet cenu telefonu na přijatelné hladině. A to i přesto, že přístroji nechybí podpora 5G sítí. V rámci pamětí zde najdeme verze s 6/8 GB operační paměti a doplní je 128/256 GB interního úložiště. Údajně by měla být k dispozici i verze s 12 GB RAM. Baterie má kapacitu 4220 mAh a podporu rychlého nabíjení s výkonem 30 W. Operačním systémem je Android 10 s nadstavbou MiFavor 10.5. Snímač otisků je uložen pod displejem. Konektivitu zastupuje již zmíněné 5G a dále duální 4G VoLTE, Wi-Fi 802.11 ac (2,4 GHz/5 GHz), Bluetooth 5, GPS, GLONASS, Beidou, USB-C a NFC.

ZTE Axon 20

Hlavní fotoaparát, cena, dostupnost

Hlavní fotoaparát patří k tomu, co letos vidíme u mnoha přístrojů. Jsou tu čtyři snímače, kdy primární z nich má 64 Mpix. Následuje 8 MPix širokoúhlý objektiv se záběrem 120° a dva 2 MPix senzory pro hloubku ostrosti a makro.

Telefon Axon 20 bude nabízen v barvách černé, modré, oranžové a fialové. Jeho prodeje by na čínském trhu měly začít 10. září/septembra. Zda bude následně dostupný i na dalších trzích výrobce bohužel neuvedl. Ceny jsou následující. Verze s 6/128 GB stojí 2198 jüanů, což je zhruba 322 dolarů. Verze s 8/128 GB přijde na 2498 jüanů, tedy přibližně 366 dolarů a poslední verze s 8/256 GB má cenu 2798 jüanů (410 dolarů).