Řada procesorů Dimensity vynesla taiwanský Mediatek zpět na výsluní, což je jen a jen dobrá zpráva vzhledem k lepší konkurenci pro Qualcomm & spol. A dokladem kvality nových kusů je i jednoznačně vyšší zájem ze strany výrobců telefonů velkých jmen, pryč jsou doby, kdy Mediatek využívaly jen lehce obskurní malé značky. Za boomem popularity je kromě velmi dostupných cen a solidního výkonu jednoznačně také „faktor 5G“, protože jde o nejdostupnější čipy s podporou nových sítí.

Momentálně ale v Mediateku řeší jeden čerstvý, ale poměrně zásadní problém. Vzhledem k výrazně rozšířeným restrikcím amerického embarga vůči Huawei, které vstoupily v platnost tento týden, totiž výhledově nebudou právě této čínské firmě moci prodávat své čipy. Což je vzhledem k již nasmlouvaným objemům velký problém, protože se by se podle zasvěcených zdrojů mohlo jednat až o 30 milionů kusů 5G procesorů. Huawei totiž po ztrátě přístupu k výrobním možnostem TSMC chtěl naskladnit pořádnou zásobu procesorů Mediatek 5G, kdyby náhodou Kiriny nebylo kde vyrábět…

Situace ale samozřejmě netěší ani samotný Mediatek, protože udat takové množství 5G čipů nebude jen tak jednoduché. Samozřejmě je pravděpodobné, že jich část milerádi vezmou Xiaomi, OPPO nebo Vivo, ale ti už své objednávky také ohlásili, takže jejich navyšování není zdaleka jisté. Momentálně tak mají určitě právní oddělení Huawei a Mediateku bezesné noci, protože je nutné vydané restrikce pečlivě prozkoumat a podle toho zvážit možnosti. Ale podle všeho žádné rozumné řešení neexistuje a dopady na celý mobilní trh tak budou poměrně zásadní.