Asi by bylo zbytečné znovu popisovat, že se chystá velký převrat v segmentu mobilních technologií. A tím historickým zvratem se stane kamera, která bude uložena pod displejem chytrého telefonu. Mnozí výrobci na ní pracují, někteří už mají i prototypy takového přístroje, ale ten první, který ji uvede do reálného života bude společnost ZTE. Stane se tak 1. září/septembra, kdy bude představen model ZTE Axon 20.

Kromě kamery uložené pod displejem bude mít chystaný telefon prémiovou výbavu a mohl by se stát tím nejlepším, co bylo letos představeno. Ale nepředbíhejme událostem a počkejme si na začátek září a příchod tohoto zajímavého stroje. Ale ještě před tím se podívejme se společností ZTE zpátky do minulosti a připomeňme šest technologií, které uvedla na trh jako první.

ZTE Grand S II – první telefon s hlasovým ovládáním

Ovládání telefonu pomocí hlasového asistenta není dnes ničím zvláštním. Valná většina přístrojů takového asistenta podporuje a díky tomu lze provádět například uskutečnění hovoru, zapnutí a vypnutí Bluetooth a nebo spuštění některých aplikací. Ovšem ještě před tím, než se Google Assistant nebo Siri stal běžnou realitou, představila ZTE první telefon, který bylo možno ovládat hlasem. Jmenoval se Grand S II a představen byl v roce 2014.

ZTE Grand S III – první telefon s biometrickou autentizací pomocí skenu oka

Krátce po vydání telefonu s hlasovým ovládáním spatřil světlo světa telefon ZTE Grand S III. Stalo se tak v roce 2015. Telefon byl tím prvním, který dostal podporu biometrické autentizace, která byla založena na skenování oka. Technologie samotná dostala název Eyeprint ID a šlo o první bezpečnostní řešení pro odemknutí telefonu a platby. Krevní cévy v oku jsou totiž u každé osoby unikátní, takže identifikace uživatele je jednoznačná.

ZTE

Axon Mini – první telefon s displejem citlivým na tlak

První telefon s obrazovkou citlivou na tlak byl představen v červenci 2015. Dotykový displej, reagující na sílu dotyku umožnil uživatelům rychlé spuštění některých funkcí nebo aplikací. Dodejme ještě, že ve stejném roce představila i společnost Apple svůj telefon s takovýmto displejem, ale prvenství přesto patří ZTE.

ZTE

Axon M – první telefon se dvěma obrazovkami

Telefon byl představen v roce 2017 a ZTE tvrdí, že jde o první skládací telefon, což samozřejmě není pravda. Šlo ve své podstatě o telefon se dvěma obrazovkami. A pokud bychom chtěli být velkými hnidopichy museli bychom dodat, že už v roce 2011 s touto funkcí přišel telefon Kyocera Echo a tablet od společnosti Sony v roce 2012. Nutno také dodat, že tato technologie se nestala příliš populární.

ZTE

Axon 10 Pro – první čínský telefon s podporou 5G

Loňský rok byl v historii společnosti velmi důležitý. Jednak se jí podařilo bez úhony přestát americké sankce a znovu se probojovat mezi etablované výrobce chytrých telefonů. Dalším úspěchem bylo i vydání prvního čínského telefonu s podporou 5G sítí. Axon 10 Pro se tak stal nejen prvním takovým přístrojem na čínském trhu, ale také prvním telefonem s 5G v severní Evropě a na Středním východě.

ZTE

Axon 11 SE 5G – první 5G telefon s podporou všech hlavních čínských operátorů

Mezi poslední prvenství, ale ne však nedůležité, patří i telefon Axon 11 SE 5G. Ten se objevil na čínském trhu letos a je zajímavý tím, že má podporu všech čtyř hlavních čínských operátorů a je tedy kompatibilní se všemi 5G sítěmi, které tito operátoři komerčně provozují. A my se tak můžeme pomalu začít připravovat na další prvenství, které si letos ZTE urve. Pravda je sice ta, že některé úspěchy společnosti jsou větší a jiné poměrně zanedbatelné, ale rozhodně ZTE nelze upřít neustálé nasazení přinášet nové věci. Takže i do budoucna se jistě máme na co těšit.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.