Před pár dny jsme v našem článku přinesli poměrně velkou „jobovku“ pro majitele telefonů Huawei, protože se spekulovalo o budoucí nemožnosti získávání aktualizací a systémových bezpečnostních záplat. Důvodem je vypršení dočasné licence z americké strany, která jim to měla umožňovat. A ve světle stále se zhoršujících vztahů a obchodní války to vypadalo na reálný problém.  Oficiální vyjádření Huawei by ale mohlo majitele telefonů minimálně uklidnit.

Vyjádření čínského zákaznického servisu Huawei pro jistotu přeložím komplet, aby nedošlo k žádné mýlce. „Společnost Huawei bude dále poskytovat systémové aktualizace a bezpečnostní záplaty. Všechny telefony Huawei s předinstalovanými službami Google Play mohou stále využívat Play Store ke stahování a aktualizaci aplikací. Telefony Huawei bez služeb Google pak mohou využít AppGallery k získání aplikací a bezpečnostních záplat.“ Doufejme, že v tomto mají v zákaznickém servisu jasno a vše se potvrdí.

Ale situace ohledně výroby telefonů se pro Huawei komplikuje ještě mnohem více, protože včerejškem vstoupily v platnost další zesílené restrikce. Čínská firma tak už nesmí nakupovat jakékoli komponenty využívající americké technologie ani skrze dceřiné společnosti. To je problém zejména u procesorů, kde Huawei po ztrátě přístupu k TSMC nemá odpovídající možnosti kde své Kiriny vyrábět. A podle nových restrikcí nebude moci vše nahradit ani přesunem k Mediateku. Tomu okamžitě také spadla hodnota akcií, protože se původně předpokládalo, že právě k nim v nejhorším Huawei zamíří pro procesory.

Podobné restrikce pro soukromou firmu jsou na státní úrovni zcela bezprecedentní a pro Huawei mohou mít v jedné části jejich podnikání zásadní dopady. Na druhou stranu se nespokojeně ozývají i americké firmy, pro které může být ztráta odbytu také likvidační. Například šéf Americké asociace výrobců polovodičů (SIA) prohlásil, že se zesílené restrikce mohou týkat až 95 % jejich produktů. A vše jde proti původnímu slibu americké vlády o limitaci negativních dopadů na samotné americké firmy. Navíc je jasné, že odveta z čínské strany bude také určitě poměrně výživná.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.