Hodnocení recenzenta

Huawei Matebook X Pro je stylový notebook, který se směle může srovnávat s jakoukoliv konkurencí. Za tuto stylovost si však výrobce nechá pořádně zaplatit.

8
x/10

Huawei uvedl na náš trh novinky z řady notebooků MateBook tvořenou čtyřmi modely, z nichž tři jsou zaměřené na běžné domácí či studentské použití. Výjimkou je MateBook X Pro, což je vrcholný model určený náročnějším zákazníkům, kteří vyžadují kromě výkonu i precizní zpracování a stylový design a jsou za takový notebook ochotní utratit nemalé peníze. Jaké jsou silné a slabé stránky právě tohoto modelu vám napoví následující recenze Huawei MateBook X Pro.

RECENZE HUAWEI MATEBOOK X PRO – BALENÍ

Pevná bílá papírová krabice, ve které notebook dorazil nedává okatě vědět, že uvnitř je uložen prémiový notebook, který je zabalen do plastového obalu. Ve dvou samostatných krabičkách najdete nezbytnou dokumentaci, 65 W nabíječku, oboustranný USB-C konektor a USB-C redukci Huawei MateDock 2 s USB-C a USB-A konektory i HDMI a D-Sub výstupy. Tato redukce bohužel v mém případě nebyla přibalena, předchozí recenzent ji zapomněl vrátit.

S notebookem bohužel nedorazila USB-C redukce

RECENZE HUAWEI MATEBOOK X PRO – DESIGN A KONSTRUKCE

Hned po vybalení notebooku z krabice vám bude jasné, že máte před sebou luxusní zařízení, kterému po stránce designu nebo zpracování absolutně nemáte co vytknout. Kovové tělo je příkladně pevné, opracování hran či sestavení jednotlivých dílů zaslouží absolutorium. Tento notebook neudělá ostudu ani na žádném pracovním stole.

Otevření víka zvládnete jednou rukou, přesto jsou panty dostatečně pevné, aby udržely displej vždy v požadovaném úhlu. Ten může mít nejvýše 135 stupňů. Po otevření si nelze nevšimnout podsvícené klávesnice s plochými klávesami a nízkým zdvihem. Píše se na ní velmi dobře, což jsem si ověřil při psaní této recenze. Zvyknout si však musíte na absenci českých znaků, kláves Page Up/Page Down a malý Enter. Uprostřed horní řady kláves je ukrytá webkamera, kterou stiskem vysunete. Není to řešení úplně nejšťastnější, jelikož vždy bude záběr kamery z podhledu. Chápu ale, že jinou možnost konstrukce notebooku nenabízela.

Pod klávesnicí má své místo rozměrný touchpad podporující gesta a se zabudovanými tlačítky ve spodní části. Touchpad správně rozpozná stisk na levé či pravé straně simulující kliknutí pravým či levým tlačítkem myši. I při běžném použití, kdy se touchpadu dotknete prstem, uslyšíte mírné lupnutí. Ničemu to nevadí, jde jen o to si zvyknout. Napravo od touchpadu je nálepka s logem Huawei Share, což je technologie umožňující sdílení obrazovky a dat mezi notebookem a telefony tohoto výrobce.

V pravém horním rohu základny je umístěno zapínací tlačítko s čtečkou otisků prstů, kterou můžete využít pro přihlášení do Windows. Pod perforováním po obou bocích klávesnice jsou umístěny výškové reproduktory. Jejich basoví kolegové mají své místo pod nimi vespod těla. Tato čtveřice dokáže vyprodukovat výborný zvuk, kterým zaplníte i středně velkou místnost.

Konektorová výbava je vzhledem k tloušťce pouhých 14,6 mm omezená na jeden USB-A konektor na pravém boku a dvojici USB-C a 3,5 mm audio výstup na protějším boku. Bohužel ani čtečka microSD karet se již nevešla.

Na spodní straně najdete jen již zmíněné výstupy reproduktorů, které zároveň slouží pro nasávání vzduchu pro chlazení a gumové nožky. Výdechy ventilátoru chlazení jsou umístěny pod kloubem víka, notebooku tak nebude vadit, když jej budete mít položený na klíně nebo na měkké podložce. Chlazení je vyřešeno na výbornou, ani při vysoké zátěži se spodek notebooku výrazně nezahřívá. Hlučnost ventilátoru se drží v přijatelné hladině, i když procesor a grafickou kartu zatížíte na maximum. Jediné, co uslyšíte, je šum proudícího vzduchu, žádné nepříjemné hučení či vysoký tón od ventilátoru se nekoná.

RECENZE HUAWEI MATEBOOK X PRO – DISPLEJ

Po zapnutí notebooku a rozsvícení displeje uvěříte informaci ze specifikací, že jeho plocha zabírá 91 % čelní strany. Další skvělou vlastností je poměr stran 3:2 a vysoké rozlišení 3 000 x 2 000 px, což je pro pracovní notebook naprosto ideální. Použitý IPS panel se může pochlubit 100% pokrytím barevného prostoru sRGB a hlavně vysokým jasem, který dle specifikací dosahuje 450 nitů. Dle měření jiných recenzentů dosahuje až k 600 nitům, což je u notebooku vynikající hodnota. Displej proto nemá problém ani se zobrazením HDR obsahu.

Až doposud si displej zasloužil jen chválu, kaňkou na kráse je ovšem lesklé krycí sklo, které pochopitelně funguje jako dokonalé zrcadlo. I proto budete vysoký jas potřebovat, abyste odlesky okolního světla přesvítili. Lesklý povrch si také nebude příliš rozumět s dotykovou vrstvou. Pokud chcete během práce používat dotykové ovládání, mějte po ruce i hadřík na čištění displeje.

RECENZE HUAWEI MATEBOOK X PRO – HARDWARE

Výrobce osadil počítač komponenty, které sice nejsou to nejlepší, co dnes v takovémto typu počítače můžete mít, přesto výrazně strádat nebudete. Srdcem notebooku je procesor Intel Core i7-10510U, což je čtyř jádrový procesor s osmi vlákny a maximální frekvencí 4,9 GHz. V 10. generaci řady Core najdete už i novější modely s šesti jádry, které by prémiovému notebooku slušely určitě více. Totéž platí o dedikované grafice Nvidia MX250, která již má svého nástupce v podobě MX350 s cca o 20 % vyšším výkonem. Hry však budou jen okrajovou záležitostí, kterou se majitelé tohoto notebooku budou zabývat a ani MX350 by velký herní zážitek nepřinesla.

Je otázka, jestli by si potenciální zákazníci tohoto notebooku nevystačili i s integrovanou grafikou v procesoru. Při práci vás rozhodně nebude brzdit ani 16 GB RAM a 1 TB VNMe SSD nabídne dostatek prostoru i potřebnou rychlost.

Pro otestování výkonu jsem využil několik syntetických benchmarků, jejichž výsledky si můžete porovnat se svým počítačem a udělat si obrázek, jak na tom Huawei s výkonem je:

  • PC Mark 10 – celkové skóre 4 139, základ 9 098, produktivita 7 392, tvorba 2 861
  • 3D Mark Time Spy – 926
  • Cinebench R10 – 1CPU – 9 237, xPCU – 23 716
  • Cinebench R15 – 1CPU – 180, xPCU – 622
  • Cinebench R20 – 1CPU – 395, xPCU – 1 284

O rychlosti použitého SSD dobře vypovídají výsledky testů benchmarku Crystaldiskmark. Osobní zkušenosti tyto hodnoty jen potvrzují. Zapnutí počítače, nebo ještě lépe probuzení z hibernace jsou dílem pár sekund. Toto je velmi návyková vlastnost, kterou vždy oceníte. Bezdrátové technologie zastupuje Bluetooth 5 a Wi-Fi 802.11ac s podporou 2×2 MIMO. Wi-Fi 6 by tomuto notebooku určitě slušela taktéž o něco víc, zejména pokud chybí klasický ethernet konektor. Notebooku nechybí ani NFC, které využívá pro již zmíněnou technologii Huawei Share.

RECENZE HUAWEI MATEBOOK X PRO – BATERIE A VÝDRŽ

Dle specifikací je osazená baterie vybavena kapacitou 56 Wh, což je slušná kapacita slibující solidní výdrž, kterou jsem zkoušel v několika režimech. U všech jsem nastavil jas na cca 30 %. Prvně to bylo pomocí aplikace Battery Eater, která současně vytěžuje procesor i grafickou kartu. Jde tedy o simulaci zatížení např. při hraní her. V tomto testu notebook baterii vysál za dvě hodiny. Dalším testem byla simulace kancelářské práce s vypnutými bezdrátovými sítěmi pomocí aplikace BMark, která pravidelně pohybuje kurzorem myši. Zde se notebook blýskl výdrží šestnáct hodin. Posledním testem bylo přehrávání Full HD videa při současně spuštěné aplikaci BMark a aktivní Wi-Fi, takže jakési běžné multimediální využití. Tento test skončil výdrží šest hodin.

Dodávaná nabíječka je příjemně kompaktní a díky USB-C konektoru ji můžete použít i pro nabíjení svých chytrých telefonů či jiných elektronických pomocníků. Totéž platí i naopak, notebook můžete nabíjet i nabíječkou od svého telefonu. Trvat to samozřejmě bude výrazně déle, než v případě dodávané nabíječky, které to u zapnutého notebooku trvá cca dvě hodiny.

RECENZE HUAWEI MATEBOOK X PRO – ZÁVĚR

Závěr recenze Huawei MateBook X Pro vychází pro tento notebook velice pozitivně, a to i přes to, že není vybaven těmi nejnovějšími komponentami, které Intel i Nvidia aktuálně v segmentu přenosných počítačů nabízejí. Tento notebook ale není určen pro tvrdou kreativní činnosti. Jeho doménou je styl, kterým se chce vyrovnat soupeřům z dílny Applu a rozhodně se mu to daří. Kovová konstrukce, prvotřídní zpracování, skvělý displej, výborná klávesnice i reprodukce zvuku jsou hlavní devízy.

Čím vás naopak notebook nepotěší, je absence slotu pro paměťové karty, průměrná výdrž, chybějící české znaky na klávesnici a především cena. Za 49 990 Kč toto opravdu není notebook pro každého. Tak to ale u stylových produktů bývá. Pokud se vám takovýto typ notebooku zamlouvá, můžete sáhnout po velmi podobném modelu Acer Swift 3, jehož cena je přibližně poloviční oproti Matebooku X Pro.

Za zapůjčení notebooku k recenzi děkujeme oficiálnímu českému zastoupení společnosti Huawei.