Společnost Huawei se od května roku 2019 potýká s problémy, které ji způsobilo připsání do amerického „seznamu entit“. To mimo jiné znamená značné omezení spolupráce s americkými firmami všeho druhu. V průběhu loňského a částečně i letošního roku byly společnosti udělovány dočasné licence například pro možnost aktualizací operačního systému Android a nebo i pro výrobu vlastních procesorů Kirin, které zajišťuje továrna TSMC. Druhá z licencí propadne v půlce příštího měsíce a ta první skončila 13. srpna/augusta.

V praxi to znamená jediné. Huawei už hledá dalšího výrobce pro své vlastní čipsety, kterého dost možná i najde. Ovšem v případě vypršení licence TGL pro spolupráci se společností Google na aktualizaci bezpečnostních záplat a aktualizaci systému Android je to už poněkud horší. Kromě absence aplikací a služeb Google jsou nyní v reálném ohrožení i starší modely zařízení Huawei. Ty totiž od nynějška nebudou mít přístup k aktualizacím a bezpečnostním záplatám. A podle stránek Forbes údajně není příliš velká šance na další obnovení této licence.

A protože nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř, vypršení licence se vztahuje i na některé menší americké telekomunikační společnosti. Ty teď, pokud využívají zařízení společnosti Huawei, je mohou nahradit alternativními zařízeními jiné značky. Jednoduše řečeno, před námi, kteří máme nějaký starší telefon nebo tablet Huawei a Honor, je tu poměrně neradostná budoucnost. Jednak přijdeme o pravidelné bezpečnostní záplaty a aktualizace systému Android, ale také se připravme i na to, že budou omezeny aplikace třetích stran jako jsou platební a bankovní aplikace a velká řada her. Starší zařízení totiž nemusí dostat ani certifikaci SafetyNet. A pokud toto v budoucnu skutečně nastane, z našich přístrojů se stanou podložky pod nohu rozviklaného stolu.