Systém OxygenOS od OnePlus byl až donedávna čistý jako lilie a nepoznamenaný bloatwarem, který zapleveluje většinu telefonů současnosti. To už bohužel také není pravda a jak jsme předevčírem informovali, tak se firma upsala ďáblu, tedy konkrétně Facebooku. Trojice jejich posledních modelů je tak k dispozici se zcela zbytečnými službami Facebook (nezaměňovat s aplikacemi), kterých se nejde konvenčními cestami jen tak zbavit. Naštěstí existují i cesty méně konvenční jak Facebook bloatware odstranit.

Spousta uživatelů totiž s předinstalací čehokoliv podobného nesouhlasí z principu a šikulové z XDA Developers tak dali dohromady konkrétní návod jak se vetřelců zbavit. Tedy konkrétně pan Saiger, kterému patří velký dík. Potřebovat budete ADB přístup, takže pokud ho ještě nemáte nastavený na vašem PC, tak doporučuji postupovat dle návodů ZDE nebo ZDE. Pak už jen stačí připojit váš telefon se zapnutým USB Debugging a v příkazovém okně vypsat následující povely.

adb shell
pm uninstall -k --user 0 com.facebook.appmanager
pm uninstall -k --user 0 com.facebook.services
pm uninstall -k --user 0 com.facebook.system

Ještě upřesním, že tento postup se týká OnePlus 8, OnePlus 8 Pro a OnePlus Nord, protože starší modely tento bloatware nemají. Je také možné, že budete muset tento postup opakovat při každé aktualizaci systému, ale za klid v duši to asi stojí. Můžeme jen doufat, že Facebook bloatware na telefonech OnePlus zůstane jen výjimkou, ale příliš optimistický bych ohledně toho asi nebyl.