Mnoho z našich čtenářů asi bude souhlasit s mým názorem, že OxygenOS od OnePlus je asi nejpovedenější verzí nadstavby Androidu na trhu. Donedávna se jednalo o naprosto čistý systém bez obtěžujícího bloatwaru, který jen nabízel vylepšené funkce a opravdu parádní uživatelský zážitek a přívětivost. Nic dokonalého bohužel netrvá věčně a na nebi se už objevily první mráčky, protože kolegové ze serveru AndroidPolice si podrobně posvítili na poslední tři modely z jejich stáje.

Bloatware na telefonech samozřejmě není nic nového a vlastníci telefonů Samsungu, Huawei nebo Xiaomi s ním mají sáhodlouhé zkušenosti. OnePlus se něčemu podobnému doposud obloukem vyhýbali a tak je o to smutnější, že si vybrali asi to nejhorší co mohli. Počínaje řadou OnePlus 8 a následně i jejich novým kouskem Nord jsou totiž v systému předinstalovány servisní služby Facebooku, kterých se nejde zbavit ani manuálně. A vzhledem k tragické pověsti firmy ohledně bezpečnosti, případně sběru dat a šmírování opravdu není nad čím jásat.

Konkrétně se jedná o Facebook App Installer, Facebook App Manager a Facebook Servises, které jsou napevno dány jako systémové aplikace. Takže i když klidně můžete samotný Facebook, Instagram nebo Messenger odinstalovat, tak se těchto pijavic prostě nezbavíte. Tyto služby pak slouží ke stahování aktualizací a péči o jejich aplikace skrze vlastní prostředky a nikoli přes Google Play, jak je obvyklé. Spotřebovávají také drobné množství dat, což je vzhledem k naprosté neprůhlednosti sdílení informací s Facebookem také velmi pofidérní.

Firma se brání, že předinstalace těchto služeb je samozřejmě v zájmu zákazníků vzhledem k lepší úspoře baterie při používání Facebooku a vylepšeném HDR u Netflixu, ale to zní spíše jako PR mlha. Jedinou dobrou zprávou je fakt, že majitele starších modelů OnePlus se nemusí bát, protože ani nové aktualizace tyto „bloatware služby“ nebudou zahrnovat. Jinak si ale bohužel samozřejmě můžeme jen povzdechnout nad dalším překročeným Rubikonem…

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.