Přestože celosvětové komerční využití 5G sítí není v letošním roce ještě nějak zásadní, v Číně zaznamenalo obrovský rozmach. Podporují jej stěžejní čínští operátoři a tomu se přizpůsobila i nabídka telefonů s 5G, které jsou na čínském trhu prodávány. Byť by se mohlo zdát, že celkové prodeje telefonů v letošním roce ovlivnila pandemie koronaviru, čínský trh je v tomto směru poněkud zvláštní. Telefony se tu prodávají ve velkém a valná většina z nich podporuje 5G sítě. A podle posledního průzkumu společnosti Digitimes Research to vypadá, že ve srovnání s loňskem letos mírně porostou i globální prodeje telefonů s podporou 5G.

Analytici Digitimes Research odhadují, že letošní prodeje chytrých telefonů s podporou 5G stoupnou až na 250 milionů prodaných kusů. To představuje více než 20% celosvětových dodávek telefonů za letošní rok. Je to skutečně obrovský objem, ale jen pro čínský trh je odhadována celková výše prodejů 170 milionů kusů. A to zejména proto, že se čínští výrobci orientují na 5G telefony v základní a střední třídě, které jsou cenově dostupné. Analytici ovšem stále počítají s tím, že se celkové prodeje telefonů letos meziročně sníží až o 15,2%. Má to samozřejmě souvislost s koronavirem a s tím spojenou nízkou globální ekonomickou aktivitou.

Na čínském trhu budou telefony s 5G představovat 52,7% z celkově prodaných modelů v letošním roce. To jsou zhruba dvě třetiny z celkových globálních prodejů. V řeči přesných čísel tedy globální prodeje 5G přístrojů budou dosahovat jen na 82,3 milionu kusů. Tato poměrně nižší prodejnost je způsobena zpomaleným rozvojem 5G sítí, které má na svědomí pandemie koronaviru. Ale i přes poměrně vysoké prodeje 5G telefonů na čínském trhu se očekává, že zde ve druhé polovině letošního roku budou prodeje mírně klesat, a to o 10,3%.