Navigace pomocí satelitních systémů se už stala v podstatě normální funkcí pro každého, protože jsou „džípíeskou“ vybaveny v podstatě veškeré současné chytré telefony. Nemluvě o dalších tabletech a samostatných navigačních zařízeních. Kromě amerického systému GPS (tedy Global Positioning System) je k dispozici ještě ruský GLONASS, evropský Galileo a také čínské BeiDou. A právě posledně jmenovaný se nedávno dočkal kompletního dokončení a tento týden také velké ceremonie s tím spojené.

Poslední satelit navigačního systému BeiDou byl vypuštěn na oběžnou dráhu 23. června a letošního roku a vše by tak mělo být kompletní. Čína tak získala další z klíčových technologií pod vlastní kontrolu a nemusí se tak spoléhat na konkurenční řešené. Projekt BeiDou běží už od 90. let a jde tak o dokončení opravdu masivního technologického řešení. Celkově je na oběžné dráze kolem 30 satelitů spojených právě s touto technologií. Tento systém hlavně využívají kromě Číny státy zapojené do tzv. Nové Hedvábné Stezky, tedy například Pákistán a další.

Stejně jako GPS, GLONASS a Galileo je ale vše dostupné v podstatě pro každého a limitováni jste tak pouze možnostmi vašeho telefonu. A podpora BeiDou je u všech telefonů čínské provenience automatická, takže zákazník může mít z rozšíření navigačních možností jen radost. Jednotlivé satelity konkurenčních řešení se sice velmi často dosahově překrývají, ale často má jeden přece jen lepší signál. Moderní mobilní aplikace si pak samozřejmě umí automaticky vybrat ten nejlepší, takže čím více, tím lépe.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.