Na jaře letošního roku představila společnost Qualcomm novou technologii rychlého nabíjení s názvem Quick Charge 3+. Šlo o rychlé nabíjení pro cenově dostupnější telefony a zároveň o jakýsi mix rychlého nabíjení Quick Charge 3 a Quick Charge 4+. Pro mnohé to bylo překvapením, protože logicky očekávali uvolnění technologie Qualcomm Quick Charge 5. Tohoto nabíjení jsme se ale také dočkali, sice trochu později, ovšem za to s mnoha vylepšeními a výkonem přesahujícím 100 W.

Je sice pravda, že některé ze společností vyrábějících chytré telefony své nabíjením s výkonem 100 W a vyšším už uvedlo. Jde však o technologie, které bude možno využít pouze u jejich vlastních přístrojů. Čerstvě představená technologie Qualcomm Quick Charge 5 se tak může stát nejrychlejším komerčně použitelným nabíjením. Kromě toho, že dokáže nabíjet baterie vysokou rychlostí, dokáže je zároveň udržovat na teplotě až o 10°C nižší a tím nedochází k jejich výraznému přehřívání. Výrobce dále tvrdí, že nová technologie nabíjení je až o 70% efektivnější než Quick Charge 4+.

A jak je na tom Quick Charge 5 s rychlostí nabíjení? Podle výrobce dokáže nabít baterii s kapacitou 4500 mAh z nuly na 50% za pouhých 5 minut. Plné nabití baterie trvá zhruba 15 minut. Určitě zajímavé je i to, že Quick Charge 5 nevyžaduje nějakou speciální nabíječku. Technologie je totiž založená na USB Power Delivery Programmable Power Supply, takže pro nabíjení s výkonem 100 W a vyšším lze použít jakoukoli nabíječku s touto certifikací.

Qualcomm také uvádí, že nová technologie je bezpečnější a nesnižuje životnost baterie. Najdeme zde 8 úrovní ochrany proti přepětí, 3 úrovně tepelné ochrany a také 3 úrovně proudové ochrany. Navíc má i přepěťovou ochranu při 25 V. První telefony s podporou Quick Charge 5 by se mohly objevit ještě v tomto roce. Je však podstatné, aby byly osazeny procesory Snapdragon 865 nebo SD865+.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.