A ještě jedna novinka ohledně chystaných procesorů Mediateků, protože taiwanská firma je opravdu momentálně v ráži. Výkonnostní úpadek Exynosů od Samsungu a problémy Huawei s výrobou Kirinů samozřejmě výrazně zvedly akcie Mediateku a jejich poslední povedené počiny s novými řadami Dimensity tomu také napomohly. I tak však zůstává jeden sektor trhu firmě zapovězen a to je ten nejvyšší. To by se však mohlo změnit s chystanými čipy Dimensity 2000.

Na ty si však ještě dlouho počkáme, protože jejich příchod se odhaduje až do druhého kvartálu příštího roku. Květen je bezpečným odhadem, protože ostatně Dimensity 1000+ debutoval také letos v květnu. Mediatek se obecně vrhá kompletně na výrobu čistě 5G čipů, poslední objednávky na 4G kusy doběhnou někdy na začátku roku 2021. A vzhledem k tomu, že Huawei nebude mít možnost u TSMC vyrábět své Kiriny, tak možná sáhne u více svých modelů k procesorům Mediateku.

A Dimensity 2000 by mělo znamenat velký pokrok, protože se údajně Mediatek dostane k 5 nm výrobnímu procesu a konečně tak dožene konkurenci. Pravděpodobně by tak využil poslední generaci jader ARM Cortex-A78 a nové grafiky Mali. Do karet jim možná budou hrát i problémy Qualcommu s výtěžností nové 5 nm litografie Samsungu, které možná posunou původně plánované datum vydání Snapdragonu 875 z Q1 2021. Mediatek tak má opravdu slušně umetenou cestu i k výraznějšímu zářezu ve vyšších kategoriích a bude jen na nich, jak se s tím poperou.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.