Obchodní válka mezi USA a Huawei už trvá přes rok a v poslední době namísto možného řešení nebo uklidnění ještě nabírá na obrátkách. Čínská firma utrpěla celou řadu opravdu zásadních úderů, včetně odepření přístupu ke službám Google nebo naposledy vypovězení možnosti výroby čipů v taiwanském TSMC. Stále rozšiřované embargo ze strany vlády USA má pro Huawei zásadní následky na globálních trzích, i když je zatím více než kompenzují na domácí scéně. Prozatím se však zdrželi odvetných akcí.

Situace se ale změnila, protože se Huawei rozhodl k protiútoku na citlivém místě. Zažalovali totiž obří americké firmy jako Cisco, HP z Verizon z porušování patentů a vyžadují masivní poplatky za jejich využívání. Jedná se o plné stovky patentů (s největší pravděpodobností v 5G oblasti, kde jich Huawei vlastní opravdu hodně) a žaloba je možná kvůli nedávným změnám v amerických dohodách a zákonech FRAND (Fair, Reasonable, And Non-Discriminatory).

Podle některých amerických novinářů je ale za tímto krokem ještě mnohem více. V možném soudním procesu by totiž teoreticky americké firmy mohly být donuceny v rámci důkazního řízení vyložit na stůl i citlivé technologické dokumenty. Huawei by tak zcela legálně mohl získat velmi podrobné informace o jejich technologiích, dodavatelích a produktech. Jde tak podle všeho o velmi promyšlený tah a jednu z prvních odvetných akcí čínského giganta za velmi dlouhou dobu. Další eskalace je tak bohužel skoro nevyhnutelná.