Co největší užitná plocha displeje chytrých telefonů je to, čeho se výrobci snaží v poslední době dosáhnout. Jdou na to různými způsoby, a to od různých výřezů a děr přes vyskakovací selfie kamery. Ovšem v poslední době se jako nejideálnější řešení jeví kamera, která bude uložena pod displejem. Někteří z etablovaných výrobců už své prototypy telefonů s takto uloženou kamerou představili a nebo patentovali. Ovšem ani v jednom z případů nebylo řešení zcela optimální na to, aby se dalo považovat za správné a konečné. Až do chvíle, kdy společnost Visionox minulý měsíc oznámila, že má připraven displej, pod který bude možno fotoaparát bez problémů uložit.

Podle informací z minulého měsíce nalezla společnost Visionox technologii použitelnou u OLED panelů, která by zajistila dostatečnou průhlednost a zároveň i správnou funkčnost kamery, která bude pod panelem uložena. Výrobce obrazovek podrobil panely testům, které byly natolik uspokojivé, že se obrazovky v těchto dnech začínají vyrábět sériově. První přístroje s tímto displejem, a zároveň i s kamerou pod ním, by se údajně mohly objevit na konci letošního roku.

Aby bylo možno poslat tento typ displeje do masové výroby, bylo nutno rozdělit obrazovku na dva segmenty. První z nich, který obklopuje kameru, má zvýšenou průhlednost. Při výrobě bylo použito organických i anorganických materiálů s vyšší transparentností. Díky tomu bylo dosaženo jednak zlepšení průhlednosti a zároveň i potlačení difrakce, nebo-li ohybu světla.

Pro správné výsledky při používání kamery pod displejem bylo potřeba potlačit i zkreslení po stranách obrazovky. Bylo tedy nutno optimalizovat uspořádání pixelů. Následně musel výrobce u té části displeje, který obklopuje kameru vyladit přirozené zobrazování jako u zbytku displeje. Musel se proto optimalizovat barevný gamut, jas a kontrast. Bylo nutno také vyladit pozorovací úhly mezi oběma částmi obrazovky. Výsledek je nyní v rámci celého displeje konzistentní a jednotný a proto byla spuštěna i sériová výroba.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.