Už jsme se úspěšně přehoupli do druhé poloviny letošního roku, ale na trůnu mobilní fotografie (alespoň podle DxOMarku) stále neotřesitelně sedí Huawei P40 Pro. Čínská firma opravdu umí fantastické mobilní fotoaparáty a ve spolupráci s legendární značkou Leica sází jeden high-end hit za druhým. A protože je momentálně velký důraz kladen na možnosti zoomu, tak se na P40 Pro nešetřilo a díky periskopické čočce zvládne až 10x opticke přiblížení. Huawei ale nespí na vavřínech a pracuje na zajímavých novinkách, což ukázal dnešní patent telefonu s externí čočkou pro potřeby zoomu.

Koncept externích čoček nebo objektivů pro mobilní fotoaparáty není ničím novým a kromě různých neoficiálních klips nástavců se o to neúspěšně pokusila třeba Motorola s MotoMods. Přece jen větší rozměry čočky umožní větší senzory s většími možnostmi. Nový patent telefonu od Huawei byl zaregistrován na Evropském úřadu duševního vlastnictví (EUIPO) a ukazuje zajímavý koncept externího objektivu pro potřeby mobilního fotoaparátu. K dispozici je údajně trojitý zadní senzor se dvěma menšími a jedním velkým umožnujícím připojení externího objektivu.

Za zmínku stojí určitě i protažený LED blesk, který by mohl teoreticky být xeonový. Jinak toho z obrázků moc nevyčteme, protože kromě texturovaného zadního panelu telefonu a vystupujícího modulu fotoaparátu toho k vidění opravdu mnoho není. Jako vždy také musíme dodat, že se jedná jen o patent a většina podobných nikdy nespatří světlo světa v masové produkci. Ale je určitě dobře, že se Huawei permanentně snaží o inovaci a rozhodně se tak neplánují vzdát své vedoucí role v mobilním fotografování.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.