Trh s nositelnostmi navzdory pandemii koronaviru funguje velmi dobře. Snad každý z výrobců chytrých telefonů se snaží mít ve svém portfoliu nějaké ty hodinky a nebo náramky. Nositelnosti běží na různých systémech a mezi ně patří i Wear OS. Podporu tomuto systému zajišťují procesory Snapdragon Wear. A tady bychom mohli poznamenat, že poslední z těchto čipsetů byl představen před dvěma lety. Šlo o Snapdragon Wear 3100. Ten letos konečně nahradí nová řada procesorů a patří do ní hned dva kousky. Ano, společnost Qualcomm představila novinkový Snapdragon Wear 4100 a 4100+.

Hlavní parametry procesorů

Společnost Qualcomm tvrdí, že oproti předchozímu modelu z roku 2018 by mělo u nových procesorů dojít k poměrně výraznému posunu v rámci efektivity, rychlosti a zlepšení výdrže baterie. Snapdragon Wear 4100 je postaven na 12 nm výrobní technologii na rozdíl od 28nm předchůdce. Má čtyř jádrovou architekturu s jádry Cortex A53 s taktem 1,7 GHz. GPU zastupuje Adreno 504 s taktem 320 MHz a podporou Open GL ES 3.1. U procesoru najdeme také podporu až 16 MPix kamery a 4G LTE. Konektivitu zastupuje Bluetooth 5.0, 802.11a/b/g/n (2,4 GHz), USB 2.0, NFC a GPS, Glonass, Beidou a Galileo.

Podobné parametry má i procesor Snapdragon Wear 4100+. Přidán byl navíc speciální koprocesor QCC1110, který by měl samostatně zvládat další úkoly a funkce jako je monitoring spánku nebo monitoring tepové frekvence a další operace jako je sběr a zobrazování dat. Mezi další vylepšení patří podpora až 64 tisíc barev, indikátor baterie, alarmy, připomínky a nebo i vylepšení haptické odezvy. Zajímavé jistě je i to, že kromě systému Wear OS by měla řada Snapdragon 4100 podporovat i platformu AOSP. Prvními hodinkami, které budou používat nový procesor Snapdragon Wear 4100, by měly být TicWatch. Ty vyrobí značka Mobvoi zřejmě do konce letošního roku. Ale ještě před tím by se tento čipset měl objevit v dětských hodinkách Imoo Z6 Ultra.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.