Čínský gigant Huawei se konečně v dubnu dočkal naplnění dlouholetého plánu, když se firmě konečně podařilo se vydrápat na první místo světových prodejů telefonů. Překonání korejského Samsungu bylo těsně na spadnutí už před vypuknutím obchodní války s USA a následné embargo jej tak jen pozdrželo. Výborné prodejní výsledky na domácím trhu tak pro Huawei znamenaly usazení na mobilním trůnu, ale většina analytiků předpovídala panování jen velmi krátký čas. Navzdory předpokladům se tak ale nestalo hned a květen je tak stále v jejich režii.

Je ale nutné zmínit, že se náskok snížil na opravdu minimální desetinku procenta a Samsung je tak opět na dostřel. Konkrétně má Huawei v květnu 19.7 % podíl na trhu a Samsung pak 19.6 %. To je značné stažení dubnových čísel (21.4 % vs 19.1 %) a dá se tak předpokládat, že Korejci se v červnu asi vrátí na původní dlouholeté umístění. Na dalších místech se pak nic nezměnilo, Apple drží třetí příčku a do pátého místa se v podstatě na stejných číslech seřadí OPPO, Vivo a Xiaomi. Nutno ještě podotknout, že se jedná o čísla prestižní firmy Counterpoint.

Vzestup Samsungu je bezpochyby díky díky pozvolnému uvolňování trhů v souvislosti s koronavirovou krizí a například v USA vzrostly prodeje jejich telefonů oproti dubnu o 56 %.  A určitě nejde o nízká celková čísla, protože Samsung si v USA drží velmi slušný třetinový podíl na trhu. Další měsíce budou pro Huawei se největší pravděpodobností lehce dietnější a uvidíme, jak se vším zamíchá podzim a nová řada Mate 40. Případně výhledově problémy s výrobou vlastních čipů Kirin kvůli ukončení spolupráce s taiwanským výrobce TSMC kvůli americkému embargu.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.