Asi by bylo nošením dříví do lesa znovu připomínat neradostnou realitu, se kterou se potýká společnost Huawei. Sankce USA ji odstřihly nejen od možnosti používat GMS, ale také značně omezily možnost výroby vlastních procesorů. Jejich HiSilicon čipsety totiž vyrábí slévárna TSMC a pokud USA v polovině září/septembra nezmírní své zákazy, je pravděpodobné, že TSMC zastaví tuto výrobu pro Huawei. Jde především o procesory postavené na 5nm výrobní technologii, mezi které patří i Kirin 1000. S ním se počítá i pro příští rok a měla by jej dostat řada Huawei P50.

Pro letošek by měl mít Huawei v rámci vyrobených 5nm procesorů celkem vystaráno a 5 nm Kirin 1000 bude pohánět chystanou řadu Mate 40. Ovšem řada Huawei P50 je v silném ohrožení. Je tedy pravděpodobné, že Huawei bude muset hledat alternativní řešení, pokud bude chtít dostát tomu, že jeho vlajky pro příští rok budou používat 5nm čipsety. Podle čínských zdrojů se Huawei nechce vzdát této vize a koneckonců na vývoji telefonů Huawei P50 se již pracuje. Tipaři tedy odhadují, že jedinou možností je použít 5nm procesory třetích stran.

Alternativní řešení pro 5 nm procesory

Čínský zdroj sice neuvádí, o kterého konkrétního výrobce by mohlo jít, ale v potaz připadají v této chvíli jen společnosti Qualcomm a MediaTek. Ty totiž své 5nm procesory už mají. A vzhledem k tomu, že spolupráce s Qualcomm je díky americkým sankcím také velmi omezená, jako reálný se tedy jeví MediaTek. V tomto případě by mělo jít o procesory řady Dimensity 2000, pokud tedy bude tento obchodní název použit.

Dokonce se proslýchá, že Huawei už má u MediaTek poměrně velké objednávky na tyto čipsety. Ovšem potvrzeno to není. Existují ale i informace, podle kterých TSMC hledá řešení, jak vyrábět 5nm čipsety bez amerických technologií a součástek. Ale i tyto zvěsti jsou zatím tancem na tenkém ledě. Takže budeme muset počkat na to, jak se po prázdninách situace vyvine a zda nakonec USA neprodlouží Huawei licenci na výrobu procesorů u TSMC.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.