Ačkoliv se taiwanský Mediatek v poslední době zaměřil hlavně na produkci výkonnějších procesorů řady Dimensity, tak nezapomíná ani na levnější segment trhu. Dnes jsme se tak dočkali představení nových procesorů právě pro ty nejlevnější telefony v podobě modelů Helio G25 a Helio G35. Ty už si ostatně našly cestu i do zbrusu nových kousků známých značek, protože je můžeme najít v čerstvě oznámených modelech jako je Redmi 9A nebo Realme C11. Tak se jim pojďme podívat na zoubek.

Mediatek Helio G35

Tím výkonnějším z dvojice je Helio G35, které je postaveno na 12nm výrobním procesu TSMC a disponuje osmi jádry Cortex-A53 taktovanými na 2.3 GHz. Grafikou je IMG PowerVR GE8320 a čipset podporuje až 6 GB LPDDR4X RAM na 1600 MHz a eMMC 5.1 vnitřní paměť. Maximem rozlišení displeje je FullHD+ 2400 x 1080 pixelů se 60 Hz. Pro foto výkon je pak stropem 25 Mpx nebo dual 13 Mpx + 13 Mpx a k dispozici jsou technologie jako elektronická stabilizace (EIS), AI vylepšené bokeh efekty, RCS kompenzace závěrky a další.

Mediatek Helio G25

Slabší Helio G25 pak je podobně založené na 12nm výrobním procesu TSMC a osm jader Cortex-A53 mají nižší takty na 2 GHz. Níže taktovaná je i grafika 12nm výrobním procesu TSMC a identická je i podpora RAM i vnitřní paměti. Osekání se dočkala i podpora maximálního rozlišení na 1600 x 720 pixelů, případně maximálních 21 Mpx u fotoaparátů nebo 13 Mpx + 8 Mpx kombo. Podporované technologie jsou také velmi podobné, takže se stačí podívat na odstavec výše.

Pokud jsou vám tyto parametry něčím povědomé, tak se nemýlíte a s těmito pocity nejste sami. Jedná se totiž v podstatě jen o přeznačené postarší Helio P22 a Helio P35. Jedinou zásadní změnou je tak implementace nové technologie HyperEngine, která se stará o inteligentní alokaci prostředků telefonu pro ideální výkon. Jinak jde opravdu o zcela stejné specifikace procesorů, na které bychom raději už pomalu zapomněli. Takže se žádná revoluce nekoná a tyto kusy budou s největší pravděpodobností vyhrazeny jen těm extrémně nejlevnějším telefonům na trhu.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.