Obchodní válka mezi čínským gigantem Huawei a vládou Spojených států už je vyhrocená nějaký ten pátek a na brzké uklidnění vztahů to jen tak nevypadá. Ba právě naopak, protože se úřady USA snaží znepříjemnit život čínské firmě i poněkud pofidérními metodami, které s hospodářskou soutěží moc společného nemají. Nedávný politický tlak na ostatní země ohledně zákazu připuštění Huawei k tendrům na výstavbu 5G sítí teď údajně doplnily plány na subvence, daňové úlevy a legislativní podporu ve prospěch jejich konkurence jako Nokia nebo Ericsson.

Trnem v oku je totiž právě 5G, kde má Huawei před konkurencí solidní náskok a v telekomunikačním vybavení mu patří celosvětově plných 28 %. Stejně tak má v držení 20 % zcela zásadních patentů pro tyto technologie, takže embargo neembargo jsou američtí výrobci nuceni platit nebo na nějaké úrovni jednat. A protože mezi výrobci 5G síťové infrastruktury nefiguruje přímo žádná americká firma, tak se podle některých spekulací možná schyluje k poměrně razantnímu kroku ze strany americké vlády.

Tím by měl být přímá podpora některého z amerických síťových gigantů (pravděpodobně Cisco) za účelem koupě a pohlcení švédského výrobce Ericsson. Tím by se pod jejich kontrolu dostala solidní část 5G trhu. Otázkou ale zůstává, do jaké míry by se do toho samotná americká firma hrnula, protože výroba telekomunikačního vybavení nepatří ke zcela nejlukrativnějším oblastem trhu. Šlo by tak přímo o finanční podporu vlády pro soukromou společnost za účelem omezení konkurence ? Zajímavé úvahy.