Pokud patříte mezi příznivce opravdu kompaktních telefonů, tak jste v poslední době asi poměrně nespokojeni. Jediným velkým jménem na trhu s pořádným telefonem pod 5 palců úhlopříčky je iPhone SE 2020 od Applu. A refresh starého SE modelu se určitě povedl, protože prodejní čísla jsou výborná. Asi bych v našich poměrech tento telefon neoznačil s cenou začínající na 13 tisících jako extra dostupný, ale na jablečné poměry tomu tak v podstatě je. Pokud jste zvědavi, jak by za tyto peníze mohl fotit, tak určitě oceníte dnešní podrobný test na DxOMarku.

iPhone SE 2020 v mnoha ohledech působí na první pohled jako zjevení z minulosti, protože na single senzor zadního fotoaparátu už nejsme u dražších telefonů dávno zvyklí. Na druhou stranu 12 Mpx osamělý voják v poli na tom papírově není nijak špatně. Může nabídnout třeba světelnost f/1.8, optickou stabilizaci, 5x digitální zoom nebo podporu HEIF formátu. Bohužel absence doplňkových senzorů pro ultra-široké snímání, bokeh nebo zoom je přece jen ve výsledku cítit.

Výsledné fotografie rozhodně nejsou špatné a mají přesnou expozici, dobře vyladěnou dynamickou škálu, pěkné barvy a solidní detaily. Horší je pak výkon zoomu (pochopitelně), podexponovanost za horších světelných podmínek a špatné detaily tamtéž. Absence opravdových bokeh a ultra-wide senzorů je prostě nezanedbatelným mínusem. I tak se dá kvalita fotografií vzdáleně srovnat s plnotučným iPhone 11, i když s některými výhradami. Mnohem lépe je na tom selfie kamerka, kde testeři hlavně chválili a telefon se vešel do Top 20.

Hodnocení hlavního fotoaparátu se ale zastavilo na celkových 101 bodech, což je na úrovni iPhone XR z roku 2018 nebo Google Pixel 3a. A je například za staršími kusy jako ASUS ZenFone 6 nebo HTC U12+. Na současnou špičku to tak nestačí, ale vzhledem k jedinému senzoru jde vlastně o velice solidní výsledek.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.