Xiaomi se rozhodně nebojí výroby i na první pohled lehce obskurních produktů, které jsou ale v drtivé většině limitovány na domácí čínský trh. Občas nějaká tu kuriozitka prosákne i ke globálním zákazníkům, ale ti jsou často přece jen konzervativnější. A současné nadšení technologického světa pro „chytré“ produkty jakékoli kategorie se samozřejmě odráží i na novinkách od Xiaomi. Posledním výkřikem modernosti je pak chytrá myš s vestavěným hlasovým asistentem XiaoAI.

Tento kousek momentálně trhá rekordy na crowdfundingové platformě, kam ostatně podobné extravagantnější pokusy Xiaomi často začínají. A za pouhé dva dny stihli desetinásobně překonat základní částku a vybrali už 1.28 milionu juanů. Na poměrně levnou myšku s cenou 129 juanů (tedy v přepočtu asi 18 dolarů) jde o velmi solidní výkon. Designově se nová chytrá myš podobá již existující bezdrátové Mi Wireless Mouse, ale nabídne kromě antibakteriálního povrchu hlavně extra tlačítko pro hlasového asistenta a hlavně integrovaný mikrofon.

Nic tak nadšenému uživateli nebrání povykovat na svého hlodavce povely jako „otevři Word“, případně „vypni počítač“. A protože ekosystém Xiaomi je velmi provázaný, tak je také samozřejmě možné vše ještě rozšířit na ovládání dalších zařízení zapojených do chytré domácnosti. Podporované jazyky hlasového asistenta jsou zatím angličtina, čínština, japonština a korejština, takže se nám tento produkt asi obloukem vyhne. Ale kdybyste náhodou na cestách viděli nějakého nešťastníka halekat na svou myš, tak se nutně nemusí jednat o naprostého šílence.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.