S vydáním současné generace procesorů od Qualcommu v podobě Snapdragonu 865 a 765 jsme se dočkali i poměrně revoluční nové funkce. Qualcomm se totiž rozhodl nabídnout možnost přímé aktualizace ovladačů grafických čipů bez nutnosti čekat na kompletní balíky aktualizací přímo od výrobce telefonu. Což je velmi zásadní krok, který výrazně zkrátí čekání a umožní jednoduchou aktualizaci skrze standardní kanály jako je Google Play. A co na to ARM ?

Uživatel tak získá přímou podporu novinek a vylepšení pro rozhraní OpenGL a Vulkan, přičemž nebude vázán pomalým přístupem jednotlivých výrobců telefonů. Ostatně na PC to tak funguje už dlouhá léta ku prospěchu hlavně hráčské komunity. Obecně se jedná opravdu o masivní krok vpřed a je tak velkým potěšením sledovat další velké jméno ve hře. ARM totiž oznámili plány na podporu tohoto přístupu u svých grafik Mali, které jsou součástí další velké skupiny procesorů. A nejde jen o Mediateky, ale třeba i Kiriny od Huawei.

Zatím netušíme, kdy přesně plánují ARM k tomuto kroku přistoupit, ale nemělo by to dlouho trvat. Spekuluje se o tom, že podpora by měla odstartovat s novými grafikami Mali-G78, které nedávno debutovaly spolu s jádry Cortex-A78. ARM také oficiálně oznámili podporu pro aplikaci Android GPU Inspector, která je k dispozici tvůrcům her k jejich optimalizaci pro grafické čipy. Budoucnost je tak hned o něco růžovější a můžeme jen doufat v co nejrychlejší příchod této funkce pro všechny telefony.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.