Zdá se, že ani pandemie koronaviru neohrozila vývoj a výrobu nových procesorů společnosti Qualcomm. Před pár dny byl představen novinkový čipset Snapdragon 690, který je nejlevnějším 5G procesorem společnosti. Nyní k mám doputovaly čerstvé informace, že ve slévárnách TSMC se právě začíná sériově vyrábět čipset Snapdragon 875. Ten bude v příštím roce srdcem mnoha vlajkových telefonů.

Vlajkový Snapdragon 875 je postaven na 5nm výrobní technologii a ve srovnání s letošním 7nm SD865 by měl nabídnout vyšší výkon při nižší spotřebě energie. Podle informací zveřejněných na čínské síti by měl mít osm jader rozložených do tří clusterů v konfiguraci 1, 3 a 4 jádra. Měl by mít jedno super jádro Cortex-X1, které by mělo mít až o 30% vyšší výkon než stávající Cortex-A77.

Nedílnou součástí procesoru je i modem Snapdragon X60 5G s přenosovou rychlostí dat až 7,5 Gb za sekundu. Čipset bude vybaven i vysoce výkonnou grafikou Andreno 660. Podle předpokladů by měly mít slévárny vyroben dostatečný počet procesorů do konce třetího čtvrtletí letošního roku. Oficiální představení by pak Qualcomm měl udělat někdy ke konci roku. A první telefony osazené čipsetem Snapdragon 875 by se mohly na trhu objevit už v prvním čtvrtletí roku příštího.

Samozřejmě Qualcomm není jediný výrobce, který chystá 5nm procesor. Sériově se již vyrábí i čipset Apple A14 nebo také Exynos 992, I společnost ZTE hlásí, že v příštím roce představí svůj 5nm procesor. A nesmíme zapomenout ani na společnost Huawei, která pracuje na svých 5nm čipsetech Kirin 1000 a Kirin 1020.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.