V souvislosti s americkými sankcemi a zákazem používání aplikací a služeb Google se společnost Huawei pustila do vývoje vlastního ekosystému aplikací a služeb. Funguje jako alternativa GMS a má poměrně jednoduchý název HMS. Na konci loňského roku začalo její testování. Letos je postupně zaváděna do Huawei a Honor telefonů, které nemají podporu GMS. Vývoj a testování HMS stále pokračuje a momentálně byla vydána verze Huawei HMS Core 5.0.

Tato nová aktualizace Huawei HMS Core 5.0 samozřejmě nabídne nová vylepšení, funkce a nové služby. Postupně tak začíná vyplňovat všechny mezery po chybějících aplikacích GMS a je vlastně jakýmsi jádrem nadstaveb EMUI a Magic UI. Podobně jako služby Google Play mohou i HMS Core využívat také vývojáři třetích stran. Je to dokonce žádoucí, aby byl co nejdříve dokončen vývoj základních aplikací jako jsou mapy, platby, zasílání zpráv a nebo i hry. Huawei chce mít všechno kompletně dokončeno do konce tohoto roku.

Aktualizace na HMS Core 5.0 zatím probíhá jen v Číně a je ji možno stáhnout přes Huawei AppGallery. Jedná se o hlavní aktualizaci a přidává například služby pro určování polohy, podporu umístění sítě a také optimalizuje některé stávající služby. Jde tedy skutečně o to, co nejvíce přiblížit HMS absentujícímu GMS. Samozřejmě stále platí že to, zda jde skutečně o plnohodnotnou alternativu, prověří až její fungování v běžné praxi. Očekává se také, že aktualizace by se v dohledné době mohla dostat i na zařízení s globálními nadstavbami EMUI a Magic UI.