Včera jsme se zmínili o tom, že výrobce procesorů Qualcomm chystá na dnešek představovačku nového 5G čipsetu. A zároveň jsme tak trochu spekulovali o tom, že by mohl být uveden Snapdragon 775G. Ovšem chyba lávky. Představen byl totiž Snapdragon 690 s podporou 5G sítí. Nový procesor má hned několik prvenství. Je prvním v řadě Snapdragon 600 s X51 5G modemem a zároveň je i nejlevnějším čipsetem Qualcomm s podporou 5G sítí.

Snapdragon 690 je postaven na 8nm LLP výrobní technologii společnosti Samsung a je nástupcem Snapdrgaonu 675. Výrobce tvrdí, že má až o 20% vyšší výkon a výkon GPU je navýšen až o 60%. Má dvě jádra Kryo 560 založená na novějších Cortex-A77 taktovaných na 2,0 GHz. Druhý cluster obsahuje šest jader Cortex-A55 s taktem 1,7 GHz. Procesor podporuje obnovovací frekvenci displeje 120 Hz, záznam videa v rozlišení 4K HDR a LPDDR4x RAM s maximální kapacitou 8 GB. Dále podporuje i Bluetooth 5.1, Wi-Fi 6 a Quick Charge 4 a vyšší.

V rámci konektivity podporuje Snapdragon 690 sub-6 GHz a pomocí technologie 4×MIMO má šířku pásma až 100 MHz. Kromě dynamického spektra zde najdeme podporu obou standardů 5G SA i NSA a také podporu TDD a FDD. Nový procesor by měl být poprvé použit v druhé polovině letošního roku. Mezi první uživatele by měly patřit společnosti HMD Global, Motorola, LG, Sharp, TCL a Wingatech. Vzhledem k tomu, že jde o poměrně levnější procesor, než je čipset střední třídy Snapdragon 765G, je velmi pravděpodobné, že jeho použití výrazně rozšíří dostupnost telefonů s podporou 5G sítí.