Tak to je tedy pořádné překvapení . České zastoupení Xiaomi totiž dnes velmi krátkým tiskovým prohlášením oznámilo stažení špičkových high-end modelů Mi 10 a Mi 10 Pro z našeho trhu. Ostatně strohost tiskového prohlášení posuďte sami : „Prodej série Mi 10 bude v České republice ukončen. Modely budou po vyprodání zásob dostupné pouze na zahraničním trhu.“ Vzhledem k tomu, že tyto kousky se na náš trh dostaly jen pár týdnů zpátky, tak jde opravdu o bezprecedentní krok.

Co za tímto rozhodnutím může stát ? Podle mého názoru je vysvětlení poměrně jasné. Telefony Xiaomi a Redmi jsou na našem trhu dlouhodobě populární díky skvělému poměru cena výkon a v minulosti i high-end kusy byly výrazně levnější než srovnatelné modely konkurence. To v případě Mi 10 a hlavně Mi 10 Pro vzalo za své, protože 22 tisíc a 28 tisíc nejsou zrovna lidové oficiální ceny. Můžeme tak poměrně logicky dovodit, že prodeje i je za pár týdnů byly naprosto katastrofální. K čemuž určitě nepřispěla i koronavirová pandemie a s ní spojené finanční problémy velké části české populace.

Určitě nepomohla ani problematická „výhoda“ podpory 5G sítí, které jsou u nás zatím zcela nepoužitelné. Navíc se kvůli tomu z dual SIM modelu stal efektivně single SIM model a na to zákazník v dnešní době také není zvyklý. Fajnšmekři tak budou muset shánět už brzy špičkové Xiaomi jen na zahraničních trzích, protože u nás se budou jen doprodávat zásoby. Stažení by se nemělo týkat odlehčeného Mi 10 Lite, které je poměrem cena/výkon mnohem zajímavější než high-end modely.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.